14 YILLIK DİNMEYEN ACI: CEYLAN ÖNKOL

0
337
12 yaşındaki Ceylan Önkol’un ölümünün üzerinden 14 yıl geçmesine rağmen davada herhangi bir fail cezalandırılmadı.
 
Licê’ye bağlı Şenlik (Xiraba) köyünde, 28 Eylül 2009’da koyunlarını otlattığı sırada Tapantepe Karakolu’ndan atılan havan mermisi sonucu 12 yaşındaki Ceylan Önkol’un yaşamını yitirmesi üzerinden 14 yıl geçti. Aradan 14 yıl geçmesine rağmen davada herhangi bir fail cezalandırılmazken, hukuki olarak arpa boyu yol alınmadı.
 
Ceylan Önkol’un katili devlettir. Onu katleden devlettir.
 
Yavrusunu kaybeden anneye söylenecek söz bulamıyoruz. Çünkü biz Kurdler; kendimizi, kendi insanlarımızı ve welatımızı koruyamamışsak bu hepimizin kusurudur, ayıbıdır ve utancıdır.
 
Özellikle olanak ve imkân sahibi ağalar, beyler ve üst düzeydeki görevliler bu durumdan en çok utancı onlar duymalıdır. En büyük utanç, onların utancıdır. Elbette ki, hepimizi utancıdır.
 
Bir evladımızı katlediyorlar. Ondan sonra alay edercesine katilini arıyorlar.
 
Katili bulmak için o ahlaksız terör devletinin aynaya bakması yeterlidir.
 
Kendi devletimizi resmileştiremezsek, kendi devletimizin çatısı altında insanlarımızın güvenliğini sağlayamazsak, bu tür olaylara devamlı maruz kalacağız.
 
Xweda onların belasını versin. Xweda lanetini onların üzerinden eksik etmesin.
 
Elbette bunları söylerken o acılı anneye bir moral olur mu, diye düşünüyoruz. Fakat kendimizi onun yerine koyarsak, bu durumun moral olmayacağını da kabul ederiz.
 
Ancak gece gündüz çalışarak kendi devletimizi resmileştirmek bizim için tek çözüm yoludur.