BAŞKALARINI SUÇLAYARAK KENDİ PİSLİKLERİNİ ÖRTMEYE ALIŞMIŞSINIZ

0
526

Yakın zamanda Sedat Peker’in açıklamalarından sonra son günlerde Muhammed Yakut ve Ali Yeşildağın’ın yapılan yolsuzluk ve usülsüzlerle ilgili açıklamaları gündemde ve konuşuluyor. Bu konu ile ilgili benimde görüşlerim yoğun olarak soruluyor.

Bu insanların açıklamalarını meclis gündemine taşıyıp, soruşturma önergesi verilmesi ve soruşturma komisyonunu oluşturup doğruların ispat edilmesini sağlamak parlamento üyelerinin görevidir.

Kendisine saygısı olan şerefli ve haysiyetli birkaç parlamento üyesinin olması gerekir. Kendisine saygılı ve haysiyeti parlamento üyesi çıkıp bu olayı soruşturmaları gerekiyor.

İddia edilen suçlamalar hakkındaki hususların netleşmesi ve aydınlanması için önerge vermeleri, bu önerge çerçevesinde parlamento soruşturma komisyonunu organize edip soruşturmaya başlamaları zorunludur. Bu da parlamento üyelerinin görevidir. Bunu yapmıyorlarsa, gizledikleri sakladıkları bir neden var ya da sorumluluktan uzak korkakça davranıyorlar.

Bana göre bir adım atmaları gerekirdi. Şimdiye kadar neden bir adım atmadılar? Bunu yapmaları lazım. Seçimden sonraya bırakmak gibi bir hava estirmenin de mantıkla izah edilir ve anlaşılır bir tarafı yok. Neticede iddia edilen suçlamalar ciddi suçlamalardır. Anlatıldığı kadarıyla bomba imalatından, bombalama eylemlerine kadar iddialar var. Eğer iktidar tarafı susmaya devam edecekse Bay Erdoğan sessizliğini sürdürecekse, demek ki bu olayların hepsi doğrudur. Böyle kabul edilmesi gerekir. Uluslararası hukuk bunu gerektirir. Birileri seni suçluyorsa, sen bana cevap vermiyorsan demek ki suçlamaları kabul ediyorsun.

Bir polis memuru ve bir savcı korkarak bunları soruşturmayabilir. ‘‘Soruşturursam beni görevden alırlar, benim başımı ağrıtırlar’’ diye düşünebilir ama o görevinizi yapmanız, risklerini muhasebe etmemeniz gerekir. Bir savcı, bir emniyet mensubu görevini yapması için kendi güvenliğinin muhasebesini yapamaz. Yapacaksa o görevden istifa etmesi gerekir. Niye bu iddialar soruşturulmuyor? Benim için kabul edilmesi gereken tek bir yön kalıyor. O da iddiaların hepsi doğrudur, demektir. Değilse, bugün buyurun soruşturun ve soruşturma sonucunda doğru olmadığı anlaşılırsa itham edilenlerde temize çıkmış olur. En azından itham edilenlerin tek tek soruşturma başlatmaları lazım. Doğruluğunu açığa çıkmasını sağlamaları lazım.

İnsanlara suçlu ilan edersiniz, kendinize ak pak gösterirsiniz, bu bütün pislikleri sizin yaptığınızın, koordinat ettiğinizin ve geliştirdiğinizin kanıtıdır.

Muhalefeti Sayın Öcalan ve HDP ile işbirliği yapmak ile suçluyorsunuz ama kendiniz sürekli görüşüyorsunuz. Oraya giden teknik heyet gibi gevezeliklerle olayları geçiştirmeyin. Siz daha önce Sayın Öcalan, PKK’li görevlileri, Kandil’de görevli olanlarla ve HDP ile görüştünüz. Kamuoyuna açık bu görüşmeleri sürdürdünüz. Muhalefetin gizli görüşmeler yaptığını söylüyorsanız ama siz açık açık görüşme yaptınız. Sizin yaptığınız uygundur da, başkalarının yaptığı neden suç oluyor?

Terbiyesizliklerle ve yalanlarla halkın kanını emmeye devam etmek kararında iseniz, yaptıklarınız sizin yanınıza kalmaz.

Bakın bu insanlar; Sedat Peker, Ali Yeşildağ ve Muhammed Yakut  AK Parti’yi organize eden insanlardı. AK Parti’yi destekleyen insanlardı. Sonunda pisliklerinizle bunları da bıktırmışsınız ki; bunlar da artık yeter, demişler. Devam edeceksiniz ben size; canınız cehenneme, derim.

Doğrunun anlaşılması için soruşturmanın yapılması şarttır. Kendisine saygısı olan, şerefli, onurlu ve namuslu emniyet müdürlerini, savcıları görevlerini yapmalıdır. Başkalarını suçlayarak kendi pisliklerini örtmeye alışmışsınız ama bunun artık soruşturulması gerekir.