BAŞÖRTÜSÜ OLAYINI KENDİLERİNE MALZEME YAPAN ÇEVRELERİNDE UTANÇ DUYMALARI GEREKİR

0
873

Muhalefet partilerinin kendi beceriksizlikleri yetersizliklerini daha iyi görmeye alışmaları ve kendi kusurlarını düzeltmeye çalışmaları çok daha fazla yararlı olur. Mevcut muhalefet partileri HDP ile görüşmenin hayrından ziyade etrafında dansöz gibi dolanıp duruyorlar. HDP’nin gerçekten diplomatik siyasi bilinç kapasiteleri uygunsa kendilerine oy veren değerli soydaşlarımızın hak ve hukuku için çalışma yapmaları gerekir. Muhalefet partileri veya AKP ve MHP aralarında bir fark yok. HDP siyasi bir partidir ve Kurd halkının oylarıyla meclise gitmiştir. HDP parlamenterlerini kendi yanına çekmeye çalışıyorsa bu da onların kendi çıkarlarını gözeterek yaptıkları ucuz davranışlardır.

Niye AK parti veya MHP, HDP’ye yaklaşıyor, eleştirilerini bırakıp bir aynaya baksınlar. Kendileri niye görevlerini gerektiği gibi yapamıyorlar. Bunu düzeltsinler, dememiz lazım.

Başörtüsü olayını kendilerine malzeme yapan çevrelerinde utanç duymaları gerekir. Bu insanlar kendi inançları ve kültürleri çerçevesinde istediği gibi giyinebilmeleri gerekir.

Kara çarşaf giydirip insanların yüzünü örtme olayı doğru bir davranış değildir. Toplum içinde o kıyafetle dolaşmanın kötüye kullanılabileceğini de görmek lazım. Kötüye kullanılabileceği söylemimizin sebebi; biri üzerine o kıyafetle silah taşıyabilir. Kimse onu fark etmeyebilir ve o yönüyle tehlikeli duruma gidebilir, diyoruz.

Onun dışında imkânlar hala kim onlara uygun olarak giydikten sonra kendi tercihlerine saygı duymak lazım.

Geçmişte çok fazla siyasi malzeme yaptılar. Hala bu çerçevede tartışma konusu yapmaları utanç vericidir.