BERXWEDAN JÎYANE

0
1042

Kurdistan Birleşik Devletleri’ni inşa etmek, resmiyet kazanmasını sağlamak amacıyla 24-Temmuz-2018 tarihinde Lozan’da ilan edilen Hükümet hakkında, Kurd’çü soydaşlarımızdan, beklentilerimizi çok aşan ilgi bilgileri ulaşıyor bize. Bu Hükümet Kurd u Kurdistan davasına hizmet etmek için kurulmuştur. Soydaşlarımızın ilgileri de doğaldır. Bize ulaşan soruların hepsini değerlendirerek yanıtlıyoruz. Tekrarla sorulan sorulara, tekrarla yanıt vermek anlamsız olacağından, soydaşlarımızın, Hükümet çalışmalarıyla ilgili paylaşımlarımızı dikkatle okumalarını rica ediyoruz.

Bazı soydaşlarımız, bana ait Facebook’tan kısa paylaşımlara dayalı, sınırlı-kısmi bilgilerle, yorumlarla soru gönderiyorlar.
hbaybas.com paylaşım sitesindeki yazıların hepsi bana aittir.
Hükümet üyesi arkadaşlarla görüşmeler sonucu hazırlanan yazılarım yine aynı arkadaşlar tarafından paylaşılıyor. Bu sitede ki paylaşımlar Hükümet adınadır. Çalışma arkadaşları açısından da bağlayıcıdır.

Ayrıca uskgov.com, Hükümet adına paylaşımları yayınlıyor. Hükümet sitesinde yalnızca Kurdçe ve İngilizce dil kullanılıyor. İleriki süreçlerde Kurd dilinin tüm lehçeleri kullanılacak. İkinci dil olarak İngilizce ile yetinmek kararlaştırılmış. Bu nedenle hükümet sitesi yerine şahsi sitemde Türkçe paylaşımların devamına karar verildi.
Hükümet üyelerine ait bazı Facebook, Twitter ve sitelerde şahsıma ait site ve Hükümet sitesinin adresleri gibi haber başlıkları da paylaşılıyor. Link paylaşılıyor. Ancak, haberin özüne dokunulmuyor, yorum yazılmıyor.
Bunun dışında, üçüncü şahıslar tarafından Kurdistan Birleşik Devletleri çalışmalarına ve Hükümet çalışmalarına yönelik görüş, yorum ve atıfta bulunmalar tamamen kendi görüşleridir.
Son günlerde bu hususta pek çok soru bize ulaştı. Bu açıklamayı paylaşmak kararlaştırıldı.

Birçok saygıdeğer soydaşımız, Hükümet çalışmalarına yardımcı olmak istediklerini, maddi yardımda bulunmak istediklerini bildiriyorlar.
Bu Hükümet, hiçbir yardım kabul etmemek için karar almış.
Çalışmalara fiziksel yardım-destek yerine, Hükümet üyeliği sorumluluğunu üstlenecek soydaşlarımızın çalışma arkadaşlarımızla ilişki kurmalarını rica ediyoruz.

Hükümet yönetiminde görev alacak olan soydaşlarımızın Kurd’çe ve İngilizce konuşup yazabilmelerine dair Hükümet kararı var. Üye olacak soydaşlarımızın Kurdçe bilmeleri-konuşup yazmaları kararı var.
Elbette proje’nin temek kanunları-kanunên bingehî kabul etmeleri ikinci aşamadır. Bu temel çerçevede soruları Hükümet’in kurdistan@uksgov.com e-mail adresine de gönderebilirsiniz.

Tekrarla, fiziksel yardım talepleriyle gelen mesajlara, teşekkür ediyor ve böylesi “yardımcı olmak” tekliflerine Hükümet, hayır kararını ilan etmiştir. Hükümet, kendi yönetici ve üyeleriyle çalışmalar yürütüp başarıyı sağlamak kararındadır.
Para yardımı teklifleri için Hükümet, teşekkür ediyor ve para yardımını kabul etmemek kararını almış olduğunu duyuruyor.
Hükümet, soydaşlardan yardımla değil, kendi öz gelir kaynaklarıyla ancak sağlıklı gelişebileceği kararındadır.
Kurdistan Birleşik Devletleri Hükümeti’nin yönetici ve üyelerinin kimlikleriyle ilgili soruları sormaktan vazgeçilmesini rica ediyoruz.
Hükümet üyeleri ve yöneticilerinin adları paylaşılmayacak. Adının paylaşılmasını isteyen yönetici veya üye isterse, yönetim kararıyla olur. Yani bir yasak yok.

Hükümetimizin her yönetici ve üyesi, Kurdistan Birleşik Devletleri projesine inançla bağlı, soylu Kurd Halkı’nın asil bireyleri-dir-ler.
Ayrıca hepsi, başarmaya kararlıdırlar.
Dünya’ca tanından saygıdeğer danışmanlarımız var. Kendi alanlarında uzman ve saygınlığı olan şahsiyetlerdirler. Kurd u Kurdistan davasına çözümün yalnızca Kurdistan Birleşik Devletleri projesiyle olacağına bizim gibi inançla bağlıdırlar. Her bijî.

17-08-2018

Saygılarımla, Hüseyin Baybaşin