BİLGİ

0
1439

1- Dünya barışının önündeki engel Şeytan’ın temsilcileridir. Kürdistan coğrafyasında ise barışın önündeki engel Türkiye Devletinin temsilcileridir. Şeytan’ı zararsız hale getirmek ruhani alimlerin işidir. Türkiye Devleti temsilcilerini ıslah etmek ise Kürdistanlıların işidir. Eh! Başa gelen çekilir.

2- Kürdistan halkı dolu dolu sevgi ile birbirlerine yardımcı olmalıdır. Her Kürdün Kürtlüğe sahip çıkması, namusuna sahip çıkmasından çok daha fazla önemlidir.

3- Kürdistan tarihini doğru kaynaklardan okuyup öğrenmeyen Kürt cahil Kürttür.

4- Kürtçeyi düzgün konuşamayan Kürt cennete gidemez.

5- Çocuklarına Kürtçe isim vermeyen Kürtler günahkardırlar. Bu günahtan kurtulmak için mahkeme kararıyla çocuklarının isimlerini Kürtçe olarak düzeltmelidirler.

6- Her Kürt bireyi diğer bir Kürt bireyine en az dört ayrı konuda gelir – geçim kaynağı bilgisini öğretirse ne güzel olur. Değil mi?

7- Bağımsız Birleşik Kürdistan kurulana, resmileşene kadar her Kürdün boynu büküktür.

8- Bağımsız Birleşik Kürdistan’ın resmileşmesi ve Birleşmiş Milletlere üye olması için her bir Kürdistanlı ne yapması gerekiyor? Herkes düşündüğünü, düşündüklerini bana yazsın.

9- Jiyana Kûrdî berxwedane.

10- Berxwedana kesé Kûrd jiyana birumetîye.

11- Çocukluğumda Kürdistan’da kırsal alanlarda çok fazla sahipsiz eşek – ker vardı. Eşek sütünün dünyanın en sağlıklı sütü olduğunu ve eşek sütünden yapılan peynirin dünyanın en pahalı peyniri olduğunu biliyor muydunuz? Yunanistan’da bir eşek çiftliği sahibinin eşek sütünden yaptığı peynir için müşterilerinin bir yıl önceden para yatırdığını internetten öğrenebilirsiniz. Yüz gramlık peynirin satış fiyatı bin dolardır. Yunanistan’daki çiftliğin fiyatı böyle. Kürdistan kırsalında var olan eşekler daha sağlıklı olduklarından sütlerinden yapılacak peynirin daha sağlıklı ve pahalı olması doğaldır. Sağlıkla ilgili önemli bilgilerinizi benimle paylaşın.

12- İnternet üzerinden Kürtçe öğretmek için yeteri kadar site var mıdır?

13- Kürtlerin yaşadıkları yabancı ülkelerde yeteri kadar Kürdistani eğitim kurumu var mıdır?

14- Kürd halkının düşmanlarının çirkin ve yalan içerikli propagandalarıyla beni ve birçok Kürd insanini suçlu gibi göstermeye çalıştıkları sır değil.

Öylesi çirkin propagandalara değer vermeyelim.

Hüseyin Baybasin