BİZLER YENİ YILI KARŞILAMAYA HAZIRLANIYORKEN KURDİSTAN COĞRAFYANIN, BİZ KURDLERİN DÜŞMANLARI TARAFINDAN TAARRUZ ALTINDA OLDUĞUNU UNUTMAMALIYIZ

0
1192

Rojhılat’ta gelişen olaylar gibi Rojava’da Kurd düşmanlarının hedef noktasıdır. Bu demek değildir ki; Kurdistan’ın diğer parçaları refah içindedir. Ancak bizler bu süreçte yeni yılın geldiğini bekliyorken, Kurdistanî siyasi hareketlerin ve şahsiyetlerin nasıl işbirliği ve güç birliği oluşturabileceklerini gözden geçirip bunun içinde gerekli adımları atmalıyız.

 1923 yılı Kurdistan’ı işgal eden egemenleri mevcut devletçikler arasında paylaştıkları gibi Kurdistan topraklarını birleştirebilmekte bir hayal değildir. Biz Kurdler için tartışılamayacak bir hedeftir. Bunu hepimiz kabul etmek durumundayız.

Diğer taraftan General Mazlum kardeşimiz, Salih Müslim kardeşimiz ve Rojava’nın diğer yönetici kadrolarından bu konuda çalışmalar yapmalarını rica ediyoruz. Kendileri Güney Kurdistan Bölge hükümetini ziyaret etmelidirler. Özellikle Kurdistan Demokrat Partisi başkanı olarak Sayın Kêk Mesut Barzani’yi, Güney Kurdistan Bölge hükümetinin başkanı Sayın Neçirvan Barzani’yi, başbakan Sayın Mesrur Barzani’yi, diğer parlamento üyelerini ve diğer siyasi parti üyelerini ziyaret etmelidirler. Kendileri de onları Rojava’ya davet etmelidirler. Kendileri de bunu hem kendilerine, hem Kurdlüğe hizmet, hem de Kurd ulusunun soylu tarihine uygun bir gereklilik olarak görerek Rojava’yı resmen ziyaret etmeleri ve oradaki kardeşlerinin yanında olduklarını göstermeleri önemlidir. Ayrıca bizim de ricamızdır.

 Hali hazırda böyle bir organizasyonu onun büyüklüğü dolayısıyla Sayın Kêk Mesut Barzani’den bekleriz. Bunu kendisine teklif etmemiz ve kendisinden beklediğimizi söylememiz gerekir. Ancak General Mazlum kardeşimiz, Salih Müslim veya diğer yöneticilerle birlikte kendilerini ziyaret edip, davet etmeleri de Kurdlerin yararına olur. General Mazlum kardeşimizi çok iyi tanıyorum ve kendisi çok değerli bir Kurd liderdir. Ayrıca Kurd ulusunun tamamını bir gördüğünü çok iyi bilirim. Biz kendisiyle bu konuları çokça konuştuk ve tartıştık. Bugün içinde gelinen aşama Kurdlüğün içinde bulunduğu mağduriyet gibi beklentileri de göz ardı edilmek isteniyor. Bunu kırmak için Kurdistan Bölge hükümetinin yöneticilerinin, Rojava yöneticilerinin ve diğer Kurdistanî siyasi hareketlerin hepsinin birlikte hareket edip, Kurdistan’ın bütün parçalarını birlikte ziyaret etmeleri, Kurd ulusunun müşterek hareket etmeleri için çok önemli bir adım olacağına inanıyorum.

 Ayrıca diaspora da çok değerli insanlarımız var. Siyasi şahsiyetler, iş çevreleri, akademisyenler ve uzmanlar var. Bu insanlarımızın da hem Güney Kurdistan bölgesini, hem de Rojava bölgesini ziyaret etmeleri ve Rojhılat’ta gelişen olaylara dünyanın dikkatini çekmeleri için de çok büyük bir önem arz etmektedir. Hiçbir Kurdistanî siyasi hareketin Kurdistan topraklarında işgalci olan güçlerden bir beklenti içinde olmamaları gerekir ki, olursa da yanıltıcı olur. Kurdlüğe zarar verir.

 Sayın Kêk Mesut Barzani’nin, Güney Kurdistan Bölgesel Hükümeti başkanı Sayın Neçirvan Barzani, başbakan Sayın Mesrur Barzani’den biri veya hepsi birlikte Rojava’yı ziyaret etmeleri Kurd ulusunun dünya çapında beklentilerine bir gelişme sağlar. Kaldı ki, böyle bir görüşme niye olmasın?

  Sayın General Mazlum ve PYD eş başkanı Sayın Salih Müslim’in diğer yöneticilerle birlikte Güney Kurdistan bölge hükümetini ziyaret etmeleri kadar doğal bir adım olamaz.

 Bu görüşme Kurd halkının beklentisidir. Kurd ulusunun önünü açar. Bağımsızlığa gidecek yolun gelişmesini sağlar. Kurdlerin siyasi hareketlerinin güçlerini gerektiği için de birlikte hareket etmelerini gösterilmesi Kurd û Kurdistan davası için çok önemli ve acilen gereklidir.

 Hepimizin bildiği gibi Kobanê IŞİD tehdidi altındayken Kêk Mesut sağ olsun, peşmerge güçlerini ağır silahlarla gönderip Kobanê meydanında halaylar çekerek bütün dünyaya Kürtlerin nasıl birlikte hareket edebildiklerini gösterdiler. Bir Kurd tarafı zor durumda olduğunda, diğer Kurdlerin nasıl yardıma koştuklarını gösterdiler. Ayrıca IŞİD terör unsurları, Güney Kurdistan bölge hükümetinin kontrolündeki alanlara girdiği zaman hem Rojava’da ki Kurdistanî savaşçılar, hem de güneyde ki diğer Kurdistanî savaşçılar hiçbir davetiye beklemeden ve beklenti içinde olmadan koşarak cepheye gidip, Kurd kardeşlerinin yanında yer aldılar. Bu dünyanın görebileceği en önemli bir örnekti. Bazı çevreler der ki; ‘‘Kurdler birbirleriyle anlaşamıyorlar, birbirleriyle geçinemiyorlar, birbirleriyle savaşıyorlar.’’ Aslında bu davranışlar, Kurd ulusu hakkındaki görüşlerin doğru olmadığını, yalan olduğunu göstermek için önemli bir örnekti.

 Ancak bugün için bize göre Kêk Mesut’un kontrolünde birçok siyasi çevrelerin Rojava ziyaret etmesi, diasporada ki bireylerin, akademisyenlerin, uzmanların, siyasilerin Rojava’yı ve Güney Kurdistan bölge hükümetini ziyaret etmelerini ve Güney Kurdistan bölgesinde hükümetinin yöneticileri ile birlikte Rojhılat’ta ki kardeşlerimize nasıl bir destekte bulunmaları gerektiğini tartışmaları dünyaya duyurmaları önemlidir. Ayrıca olmaması gereken bir olay da değil. Şimdiye kadar niye olmadığını da ben kendim merak ediyorum. Birçok değerli Kurd şahsiyetleri, bunu bize de soruyorlar. Niye böyle çalışmalar yapılmıyor, deniyor. Geçmişte biz bu çalışmaların içinde olduk. Bugün bu tür çalışmalar, her zamankinden daha fazla acildir. Sonuçta bizler devletimiz olmadan güvenlikte olamayacağımızı bilmeliyiz. Bugün yapılacak çalışmalar eğer bizim insanlarımızın güvenliğini beraberinde getirecekse, hepimizin görevidir.

 Bu ricamızı saygıyla ve tekrarla her çevrenin özellikle de isimlerini belirteyim saygın Kurd liderlerinin duymalarını isteriz.