BUGÜN BİZE LAZIM OLAN İÇİN ÇALIŞALIM

0
1484

Kurdistan parçalara bölündüğünden bugüne Kürd halkına dayatılmış olan birçok çirkeflik ve baskı zulümünün yanı sıra en tehlikeli dayatma ise durumun olduğu gibi kalmasıdır. Statü konum kabul görmesi dayatması çok çirkin ve tehlikelidir. Kürd halkı, işgal güçlerinin kararıyla parçalara bölündü. Bunun sebebi de Kürd halkının Osmanlı’ya karşı savaşmak amacıyla işgal güçleriyle işbirliği yapmamalarıdır. İngiliz ve Fransız Devletleri Birinci Dünya Savaşı döneminin patronlarıydılar. Bölgede tüm Müslüman kabileler işgal güçleriyle anlaşıp Devlet kurdular. Korsanlar kral oluverdi. Türkleri sırtlarından vurup işgal güçleriyle işbirliği yapıp kendi ülkelerini resmileştirmekten vazgeçen Kürd’leri Türk halkı 1923 yılından beri Kürd’leri kalleşçe ve kahpece her gün sırtlarından vurmayı “başarı gibi” göstermekten utanmıyorlar. Daha da çirkefleşip Kürd’leri işgal güçleriyle işbirliği yapan tarafmış gibi ilan ediyorlar. Böylesi soysuz bir duruşun başka benzeri yoktur Dünya’da. Gerçi bu konuları daha önceki yazılarımda görebilirsiniz.

Bu yazının içeriğinde, ülkemizi uğurlarında yitirdiğimiz Türkiye Devleti ve vatandaşlarının, biz Kürd’lere durumu kabul etmeyi dayatmalarına bir cevap sunmaktır. Biz Kürd’ler siz Türkleri korumak için vatanımızdan olduk. Milyondan fazla insanımız can verdi. Sizin için bir keraşk kanını akıtmaya değmezmiş. Bu ayrı bir olay. Türklüğün değerinin kaç kuruş olduğunu hatırlatmak açısından önemlidir. Karşımızdaki güç ne kadar büyük, zalim, ürkütücü, öldürücü, işkenceci ve kalleş olursa olsun…Parçalanmış Kurdistan ülkesinin parçalanmışlığını asla kabul etmeyeceğiz. Statü-co yu hepinize yedirmezsek eğer demekki bizler sizlerden daha çok aşağılık durumdayız.

Oluk oluk kan akıtma sevdanız sizi ovuk ovuk kafalarınızla şaşkın sıçanlara dönüştürür. Biz, Bağımsız Birleşik Kurdistan Devletini resmileştireceğiz. Sıçan kılıklı ovuk kafanıza iyicene sokun bunu. Unutmayın ki biz Kürd’ler sizi devletleştirdik. Kendi vatanımızda kendi topraklarımızda kendi Devletimizi resmileştirme kararımızı da uygulayacağız. Türk devleti olarak bu kararımıza saygı duyacaksınız. Bu kararımıza destek olacağınız oranda bizden ilgi göreceksiniz. Daha fazla çirkinleşerek biz Kürd’leri azgınlaştırmayın. Biz Kürd’leri azgınlaştırırsanız altından kalkamazsınız. Gerçekleri duymak size acı gelebilir. Biz kendi gerçeklerimizle yüzleşip benliğimize – özümüze sarıldık. Hak ve hukukumuzu da sahipleneceğiz, koruyacağız. Kürd halkı olarak dünümüzü unutmayacağız. Mevcut kazanımlarımızla da avunmayacağız. Bugünkü şartlara nasıl geldiğimizi unutmadan bugün bize ne Lazımdır’a bakacağız.

Hangi Kürd grubu, örgütü veya partisi ne kadar başarılıymış? Ne kadar başarısızmış? Bunları tartışmayalım bile. Kusurları eksikleri olanlar, kusurlarını eksiklerini gidersinler. Kurdistan’ın dört parçasından birer diplomat çıksın, bir Dünya gücüyle ortaklık anlaşması yapsın. Kurdistan Birleşik Devletinin sınırlarını çizip resmiyet kabul ettirsin. Milli servetimizin belli bir oranını bedel olarak verelim. Yapılması gereken işleri anlaşacağınız Dünya gücü ortak ile birlikte yapalım. Kürd’ler arası dayanışma ve birlikte hareket etmeyi sağlamak içinde ortağımızla birlikte çalışma yapalım. Bu anlaşmayı becerebilecek dört kişilik diplomatımızın peşinden yürüyelim. Dört kişilik diplomat grubu bile bu işi becerebilir. Yol açık meydan boştur. Buyurunuz bakalım. Lazım olan budur. Her bîjî!

ÖZEL NOT

Bugün için lazım olan gereksinimler için çalışalım dedik. Geleceğe hazırlanalım diyoruz. Basın mensubu ve aydın dostlarımız dedikodumsu anlatım ve analizler yerine gerçekçi anlatım ve analizlere yönelmelidirler. Bunu çok ciddiyetle geliştirmeliyiz. Siyasi temsilcilerimize danışman gibi yol göstermeliyiz. Halkımızı da bilgilendirip kendilerinden beklentileri anlaşılır ifade-anlatım tarzıyla izah etmeliyiz. Savaş alanında yaşamlarını yitirmiş olan insanlarımızın arkalarında bırakmış oldukları varsa onlara sahip çıkalım. Özellikle yaralı insanlarımıza hizmet edelim. Hangi siyasi şemsiye altında hangi isim altında mücadele etmiş veya ediyor olduklarına bakmayalım. Fark gözetmeyelim. Savaş alanında mağdur olan sivillere sahip çıkalım. Savaşın sebeplerini ortadan kaldırmaya gayret edelim. Savaşın sonuçlanmasını sağlamaya çalışalım. Ancak hepimiz savaştan ötürü bize ihtiyaçları olan insanlarımıza karşı sorumluluklarımızı görev bilelim ve yerine getirelim. Fikir birliğiyle, güç birliğiyle Bağımsız Welat için çalışalım. Gerisi-ötesi-berisi fan-te-zi-dir. Silavu u réz.

Dem xweş

Saygılarımla,
Hüseyin Baybaşin