BUGÜNÜN GENÇLERİ, YARININ KARAR VERİCİLERİDİR

0
1273

CNK (Rêxistina Ciwanên Netewî yên Kurdistanê – Kürdistan Ulusal Gençliği Hareketi), Diyarbakır’da Kürt liderleri Şeyh Said, Qazi Muhammed, Mele Mustafa Barzani ve Seyid Rıza’nın resimlerini cadde ve sokaklardaki duvarlara boyadı.

CNK (Rêxistina Ciwanên Netewî yên Kurdistanê), demokratik Türkiye gibi söylemlerle boş boş konuşarak zamanlarını harcamıyorlar. Kurd tarihi ile ilgili bilgileri var, demektir. Bundan dolayı Kurd halkı için önemli değerlerin siluetlerini paylaşıyorlar. Bana göre güzel bir çalışma yapmışlar. Kendilerini tebrik ediyorum.

Esasen gençlerimizin hepsinin Kurd tarihine, Kurd kültürüne ve Kurd halkının beklentilerine bilgi açısından sahip olmaları yararlıdır. Gençlerimizin hepsine; Kurd tarihini düzenli olarak okumalarını, Kurd dilini öğrenip öğretmelerini öneririm. Kurd tarihi ile ilgili bilgileri de paylaşırlarsa o da iyi bir gelişmedir, deriz.

Belli bir kliğin peşine takılıp, bağlanıp, gitmemeleri ve araştırıp soruşturduktan sonra uygulamaları lazım. Kurd gençliğinin çok daha fazla öne çıkması gerekiyor. Bugünün gençleri, yarının karar vericileridir. Kendilerini bu şekilde geliştirmeleri faydalı olacaktır.

Özellikle Türkiye’de,  ‘‘Kurd milliyetçiliği’’ denildiği zaman eleştiriliyor. Türkiye’de; Türküm, denilirse onlara göre iyi vatandaş oluyoruz. Kurd olduğumuz halde, Kürdüz ve Kurd milliyetçisiyiz dersek, yanlış diyorlar.

Esasen yanlış olan Kurdistan’ı sömürülmesine sessiz kalmak ve Kürdlüğünü inkâr etmektir.  Ben Kürdüm ve Kürdçüyüm. Bu birilerinin işine gelmiyorsa da onların sorunudur.

Bazı Kurd gençlerimiz,  Kurd tarihini ve Kurd dilini hem öğrenmeye hem de öğretmeye yönelik çalışma yürütüyorlarsa tebrik etmek gerekiyor. Bu insanlarımıza milliyetçi diyorlarsa da bu gençlerimizle iftihar ediyorum.