CENGİZ ÇANDAR YAZIMIZLA İLGİLİ GELEN YORUMLARA CEVABEN

0
348

Cengiz Çandar’ın açıklaması ile ilgili tepkimize bazı kendini bilmez şahsiyetler bireysel düzeye indirgeyerek kendi yetersizlik ve dengesizlikleri çerçevesinde bazı yorumlar yapıyorlarmış.

Bu durum onların seviyesini gösterir ancak Kurd ulusunun Kurtuluş mücadelesine hizmet adımı olabilecek 14 Mayıs seçimi çok önemlidir. Bir oy bile çok değerlidir. Bizim görüştüğümüz birçok Kurdistanî çevreler Cengiz Çandar’ın oy kazandırmadığını ve aksine oy kaybettirdiğini gösteriyor.

Cengiz Çandar’ın kim olduğunu bilmeyenlere, benim diyeceğim yok ama onun geçmişine bakacağınız zaman oldum olası Kurd toplumu için ve Kurd Ulusal Kurtuluş Mücadelesine karşı çalışmalar yapmıştır.

Suriye’de kurulan bir karargâh ortamına Kurd devrimcilerini sistemli olarak Filistin’de mücadeleye yönlendirmiş ve oraya göndermiştir. Onun oradaki mücadelesi ile ilgili bizim Kurd soydaşlarımızın yazdığı onlarca kitap var.

Sayın Öcalan uluslararası kirli bir oyunla rehin alındığı zaman ilk başta Cengiz Çandar kendi köşesinde manşet atmıştır. Bunu görmek mümkündür. Herkes için açıktır. Manşetinde de ‘‘bir isyanın sonu’’ yazılıydı. Manşetin altında yazdığı yazılarda detaylı olarak ‘‘Kürtlerin son isyanını da bittiğini’’ söylüyordu. Bu adamı tanıyan ve bilen bir Kurd içinde bulunduğu bir ortamda gidip oy vermez.

Belki HDP yöneticileri bunun mantık çerçevesinde değerlendirip adım atmaları gerekir. Bizim uyarımız bu çerçevededir.

İşgalci güçlerin en kirli odağı olan Türkiye terör devletinin kirli oyun ve yalanlarıyla şahsım aleyhinde yapılmış olan propagandalara esir olmuş bazı ucuz kahramanlar kendi yetersizliklerini çirkef sözlerle bize yönelik sarf edebilirler. Onların seviyesi o kadardır. Ancak onların sahipleri de bunun hesabının olacağını bilmelidirler.

Eğer Cengiz Çandar 14 Mayıs seçiminde Amed halkından tek bir oy dahi kazandırabilecekse bizim bir sözümüz yok ama eğer yüzlerce oy kaybettirecekse ve ayrıca kurtuluş mücadelesine hizmeti sorgulamayı sağlayacaksa biz bunu görmek zorundayız.

Bu birilerine batabilir, diğer birilerinin de hoşuna gidebilir fakat fark etmez. Bizim için ulusal kurtuluş mücadelesinin gerekleri önemlidir.

 

 

Cengiz Çandar pislik bir kişiliktir ve HDP’nin onu aday göstermesi de onu temizlemez. Hem Kurd soydaşlarımız, hem de Amedli değerli insanlarımız bunun bilincinde olduklarından ötürüdür ki, kendisinin adaylığına yönelik tepki vardır. Bizim de tepkimiz o çerçevededir.

Cengiz Çandar doğma büyüme Ankaralıdır ve Ankara’da adı olabilirdi. Amed de ne işi var? Biz buna şiddetle karşıyız ve 14 Mayıs’ta ki seçim de olumsuz etkisi olacağı da kesindir. Bunu görmek istemeyenlerin kendileri bilirler. Cengiz Çandar veya onun gibi biri hiçbir zaman Amed’i temsil edemez. Kendi yorumunda çıkıp deseydi ki; Türklük adına yüz yıldır biz Kürt ulusuna zulüm ediyoruz, sistemli soykırım uyguladık ve bu olmadı. Şimdi artık biz Kurdlerin hak ve hukukuna saygılı davranmalıyız. Ben de bu amaca hizmet etmek için HDP’nin adaylık teklifini kabul ettim’’ deseydi. Anlamlı olurdu ama benim ruhum Kurdistanî, dediği zaman benim için Kürtlüğüne ihanet edip, bende Türküm diyenlerden bir farkı yok.

Onun geçmişini çok iyi biliyoruz. Onlarca kitaplar yazılmış ve yazanlar bizim Kurd insanlarımızdır. Tekrar hatırlatıyorum ve isteyen herkes araştırıp öğrenebilir.

Bizim söylediklerimize HDP çevresinden birileri katılmayabilir ama herkesin terbiyesini bilmesini tavsiye ederim.