EĞİTİM ALANINDA SEFERBER OLALIM

0
1001

Kürd halkının Dünyaca ünlü ve saygın insanları vardır. Milattan – yani İsa’dan önce ve sonraki tarihlerde var olan insanlarımız – değerlerimiz hakkında kapsamlı çalışmalar yapmak gerekir. Kurumsal ve bireysel çalışmalar var ve önemli bilgiler oluşturulmuş. Ancak Dünya standartlarında kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.

Kurdistan Tarihi Ansiklopedisi kültür ve sanat alanında, coğrafik alanda ansiklopedi oluşturma ve çalışmaları şarttır. Özellikle Kürd dili ansiklopedisi oluşturmak kaçınılmazdır. Bölgesel Kurdistan hükümetinin çalışmaları var elbette, ancak yetersizdir.

İletişim çağında yaşıyoruz. Bilgi toplamak, biriktirmek ve farklı dillerde yayınlamak pek zor değildir. Sosyal medya ortamında insanlarımızı ve uluslar arası kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla çalışmalar yapılabilir. Ağrılıklı olarak eğitim kurumlarını oluşturmak gerekiyor. Avrupa’nın birçok şehirlerinde Kürd eğitim kurumları acil ihtiyaçtır. Sıfırdan üniversite eğitimine kadar eğitim kurumlarını oluşturmak biz Kürd’lerin görevidir. Beş on eğitmen bir araya gelip kendi olanakları çerçevesinde eğitim alanında çalışmalar yapabilirler. Avrupa ülkelerinde bu alanlar için finansal destekte vardır. Bu olanakları değerlendirmek için eğitmen arkadaşlar seferber olmalıdırlar. Bu alanlarda bağımsız kurumlaşmayla yatırıma yönelmek kazanım artı kazanımdır.

Kendimizi, insanlarımızı ve Dünya kamuoyunu bilgilendireceğiz. Gençlerimizi eğitip kendilerine sahip çıkmalarını öğreteceğiz. Buna oksijen kadar ihtiyacımız var. Gençlerimizi soylu tarihlerine ve asil soylarına uygun kişilikte yetiştireceğiz. Soylu tarihlerine ve asil soylarına uygun olmayan – yakışmayan davranışlara yönelmelerine engel olacağız. Ayrıca para kazanacağız. Hadi bakalım hanımlar beyler, kolları sıvayıın.

Saygılarımla Hüseyin BAYBAŞİN