Güney ve Rojava birleşerek bağımsız devlet ilan etmelidir

0
1111

Kurdistan Birleşik Devletleri hükümetinin geldiği aşama bağımsızlık aşamasıdır. Bunun kolay olmayacağı elbette ki, herkesçe biliniyor. Ancak imkansız da değil. Biz bu imkansız olmayanı gerçekleştirmeye müsaittiz. Bugün için hem Rojava’da hem Güney Kurdistan’da olumlu bir ortam var. Bu iki bölgemizin birleşerek bağımsız devlet ilan etmeleri müttefiklik için gereksinim olan güçler, dünden hazırdırlar. Ancak birçok çevrenin dillendirdiği gibi Amerika Birleşik Devletleri veya başka bir güç Kurdistan’a gelip oradaki yöneticilerle konuşup, onları bağımsız devlet olmaları için ikna etmeye çalışmaz. Bu onların işi de değil, stratejik çalışmaları da değildir. Böyle bir örnekleri de yoktur. İnsanlarımız bağımsızlık istediklerini, birlikte hareket edeceklerini ve halkımızın beklentilerinin de bu olduğunu söylemeleri durumunda elbette, kendi çıkarlarına da yarayacağı için desteklerler, dersek yanlış olur. Ama bu yapıyla ittifak ve müttefiklik anlaşması yaparlar. Bunun anlaşılması lazım. Birileri demesin ki, Amerika ve İsrail gelmiş Kurdlere bağımsız devlet kurmaya ikna etmeye çalışıyor. Böyle bir gelişme yok ve asla da olmaz. Fakat bizim insanlarımız bağımsızlık istiyorlarsa, bağımsızlık için kararlı olduklarını gösterir ve taraflarıyla birlikte hareket edeceklerine dair kurumsal düzeyde anlaştıklarını gösterirlerse, hem Amerika’nın hem de başka güçlerin de böyle bir devlet yapılanması için ittifak kurmaları kendi yararlarına olur. Kurd halkının beklentisi budur. Bizim insanlarımızın bağımsızlığa hazır olduklarını ilan edebilmek için iki tarafın anlaşmaları lazım. İki taraf içinde yöneticilerinin anlaşmaya hazır şahsiyetler var ki, biz bunlara saygıyla teşekkür ediyoruz. Çünkü halkımızın beklentisine yanıt olmaya çalışıyorlar. Diğer taraftan böylesi birlikteliği istemeyen şahsiyetler de var ancak bizim var olan Kurdistanî hareketlerin sözbirliği ile halkımızın beklentilerinin bu olduğunu ifade etmeleri durumunda Güney ve Rojava’nın birleşerek bağımsız devlet ilan etmesine olumsuz bakan çevrelerle ikna olurlar ya da halkın talebi olduğundan ötürü kabul ederler. ricamız bunun anlaşılması ve bunun için halkımızın isteği olan bağımsız devlet yapılanmasının desteklenmesidir.

Bu böyle kalmayacak tabii. Kurdistan Birleşik Devletleri’ne giden yolda önemli bir adım olacaktır. Kesinlikle Kurdistan Birleşik Devletleri hükümeti olarak biz, 24 temmuz 2023’ten itibaren Kurdistan toprakları üzerinde var olan işgalcilerin işgal durumlarının tamamen uluslararası kanunlara aykırı olduğunu yüksek sesle dillendirecek ve bunların topraklarımızdan kovulmaları için gerekli adımları atacağız. Halkımızın da buna hazır olmaları gerekmektedir.

Kurdistani siyasi hareketlerin Güney Kurdistan bölgesi devlet yapılanması ile Rojava devlet yapılanmasının bir araya gelip anlaşabilmeleri ve bağımsız devlet ilan etmeleri İran sınırından Akdeniz’e kadar bağımsız devlet ilan etmeleri Kurdistan topraklarının hepsinin devlet olarak Kurdlerin egemenliğinde olabilmesi için çok önemli bir bir adım olacaktır. Saygıyla ricamızın bu olduğunu tekrarla ifade ediyorum.