HALKIMIZIN CİDDİ SORU İŞARETLERİ VAR

0
377

14 Mayıs seçimi ile ilgili birçok çevre ile görüştüğümüz gibi arkadaşlarımızla da günlük toplantılarla görüşmeler yapıyoruz. Halkımızın büyük çoğunluğu; ‘‘CHP’ye ve HDP’ye niye oy vermeliyiz?’’ şeklinde bize soruyorlar. Biz onlara tatmin edici cevaplar veremiyoruz. Belki HDP ve CHP çevresi bizim bu söylemlerimizin dikkate almak istemeyebilir. Birçok HDP veya CHP taraftarı da; ‘‘biz ne olursa olsun, HDP’ye veya CHP’ye oy vereceğiz’’ diyebilirler. Ancak onların verecekleri oyla Kılıçdaroğlu’nun başkan seçilemeyeceğini bilmeleri gerekir. Bizim halkımızın ciddi soru işaretleri var. Daha önce tek parti döneminde Kurdlere yapılan zulmün bugünkü Kılıçdaroğlu ile ilgisi olmadığını elbette biz biliyoruz. Fakat bizim insanlarımız bu konuda bir izahat bekliyorlar. Çünkü aynı yapının lideridir. HDP adına bizim insanlarımıza yapılmış hatalar, kusurlar ve yetersizlikler var. Halkımızın bu çerçevede şikâyetleri var. Bu şikâyetlerle ilgili en azından bir izahat halkımızın beklentisidir. Biz bunun önemsenmesi gerektiğini kendilerinin de duymalarını istiyoruz. Kendileri tekrarla diyebilirler ki; ‘‘biz ne yaptığımızı biliyoruz, biz yapacağımızı yapmamız gerekeni yapıyoruz. Biz geçmişle ilgilenmiyoruz. Biz gelecekle ilgileniyoruz.’’

Bir sürü vaatlerde bulunuyor olmakla yetinebilirler. Ancak bu soru işaretleri olan soydaşlarımız cevap almadan CHP veya HDP’ye de oy vermeyeceklerdir. Bunu önemsemelerini isteriz. Biz bu konu da bir daha böylesi bir çağrı da bulunacak mıyız, bilmiyorum. Arkadaşlarımızın da yaklaşımlarına bağlı olarak bir daha değinebiliriz. Bunları söylerken HDP içinde Kurdistanî düşünen ve gerçekten biz Kurdlerin sorunlarının çözümüne odaklı çalışma yürütenlerin bu söylemleri ciddiye almalarını ve duymalarını isteriz. CHP içinde birçok çevre buna dikkat etmelidir. Fakat kendileri bilirler.

Özellikle Hikmet Çetin ağabeyimiz ve Bay Kılıçdaroğlu bizi çok net olarak duymalıdır. Halkımızın söyleme ve vaat düzeyinde de olsa duymak istedikleri önemli hususlar konusunda adım atmalıdırlar. Afaki söylemler ve geleceğe yönelik yine somut olmayan vaatler insanlarımızın CHP’ye oy ve HDP’ye oy vermesini sağlamayacaktır. Bizim insanlarımız Erdoğan gitsin de ne olursa olsun söylemine de hiçbir şekilde önem vermiyor ve değer biçmiyorlar. Soylu tarihi sahip olan insanlarımızın birçok sorularına elbette ki kısa sürede cevap vereceğiz. Ancak şimdilik taraflara son olarak bu çağrıyı yinelemeyi gerekli gördük.