HDP’NİN TÜRK SOLU PARTİLERİ VE KURD PARTİLERİYLE İTTİFAK ÇALIŞMALARI

0
919

Kurdistanî siyasi hareketlerin, Kurdistanî olma mecburiyeti vardır. Yoksa Kurd halkı tarafından dikkate alınmamaları gerekir.

Biz Kürdüz, Kürdçüyüz, Kurdistanîyiz ve Kurd halkının bağımsız devletini kurma hakkının saygıyla kabul görmesini istiyoruz. Eğer herhangi bir Kurdistanî veya Kurd halkı adına ittifak yapılacaksa temel hedeflerinin bu olduğunu söylenmeleri lazım. Yoksa bir değeri harbiyesi olmaz. Kurdistan Komünist Partisi de olsa, Kürdistan İslam partisi de olsa hepsinin KÜRDÇÜ olmaları gerekir. Önce Kurd halkı ve Kurdistan için çalışmaları gerekir.

Türkiye’nin de Komünist partisi ve İslam partisi var. Kurdlerin de olabilir, olsun. Kurdistan’ın bağımsızlığı hedefleri olmalıdır. Bütün dünya devletlerinin demokratik normlarla yönetilen devletlerin farklı görüşlerden siyasi partileri vardır. O ülke ve devlet için birlikte hareket ederler. Kurd siyasi oluşumların da bu temelde birlikte hareket etmeleri gerekir.

CHP’nin, Babacan’ın ve hatta HDP’nin şimdiye kadar ki demokratik Türkiye söylemlerinden farklı bir hedefleri yoksa söylediklerinin de bir değeri harbiyesi yoktur.

Bütün amaç Kurd halkını kendi ideolojileri, kendi amaçları ve kendisi siyasi çıkarları için kullanmaksa bunun tutmayacağını bilsinler.

Biz daha son sözümüzü söylemedik. Herkes bilsin ki; Kurdistanî olmanın temel esasları, Kürdçü olmak ve Kürd milliyetçisi olmaktır. Kurdistan’ın bağımsızlığını hedef alınmasının net olarak kabul edilmesi gerekir.