HOLLANDA’DA BİR SİYASİ TUTUKLU; HÜSEYİN BAYBAŞİN’İN ÖYKÜSÜ -“REİN GERRİTSEN”

0
1024

Önsözü Hollanda Adalet Bakanlığı görevlileri tarafından yazılmış. Kendi isimlerini yazmış ve imzalarını da atmışlar. Hollanda Adalet Bakanlığı görevlileri içerisinde hâkimler de var. Hollanda, eyalet gibi on üç bölgeden oluşuyor. Kitabın önsözünün yazarları içerisinde Hollanda bölge valileri bile var. O bölge valileri hapishanelerin de yöneticileridir. Bazıları beni şahsen tanıyan ve ziyaretime gelen insanlar, bazıları da benim davamdan ötürü istifa etmiştir. Benimde bilmediğim birçok belge elde etmişler. Bu kitapta onlarda yayınlanıyor. Bize gelen bilgilere göre 30 Mayıs’ta yayınlanacaktı. Kitabı Filozoflar Organizasyonu basıyor. Kitabı hazırlayan kişi de filozof ve yazardır. Beni klinikteyken ziyaret ettiler.

Kitapla ilgili birkaç söz söylememi istediler. İzin alırsanız olur, dedim. Şimdi 5 Mayıs’ta yayınlamayı düşünüyorlar. Onlar için gerekliydi, sanırım.
Kitap yayınlandıktan sonra kapsamlı bir konferans düzenleyeceklermiş. Bu çalışmayı yapanların hepsi Hollandalıdır. Aralarında Kurd veya Türk yoktur. Bu arkadaşlar, Hollanda’da ki adaletsizliğe karşı bir isyan bayrağını çekmiş durumdadırlar. Şimdiye kadar bu zulmün sürmemiş olması gerektiğini söylüyorlar. ‘‘Restore justice’’ adında bir vakıf kurmuşlar. Adaleti onarmak anlamını taşıyor. Bu vakıf bünyesinde filozoflar ve eski bakanlık görevlileri çalışmaları yürütüyorlar.

Kitap Tanıtımı
‘‘Hollanda’da siyasi tutuklu var mı? Şok edici cevap: evet. Kürt siyasi lider Hüseyin Baybaşin, 25 yılı aşkın süredir Hollanda’da tutuklu bulunuyor. Sürgündeki Kürt Parlamentosu’nun Lahey’de kurulmasından sonra dünya siyasetinin çarklarına çakıldı. Bilim felsefecisi Rein Gerritsen, bir Türk-Hollandalı polis biriminin sahte deliller oluşturduğunu, ardından kriminologların, çevirmenlerin, yargıçların, meclis üyelerinin ve politikacıların yalanlar ağına nasıl bulaştığını gösteriyor. Bu biyografinin önsözü birkaç cezaevi müdürü tarafından yazılmıştır. Baybaşin’in haksız yere gözaltına alınmasına -yetkililer için çok alışılmadık bir şekilde- açıkça karşı çıktılar.

Rein Gerritsen (1959) Utrecht Üniversitesi’nde felsefe, fizik ve teorik psikoloji okudu. Yıllardır bilim felsefecisi, çevirmen ve yazar olarak faaliyet göstermektedir. Daha önce James kitabını yayınladı ve William James’in Pragmatizm kitabını tercüme etti.’’

Een politiek gevangene in Nederland