İKİ ULUSLU FEDERASYON YAPISI SEÇİMLERDE PAZARLIK KONUSU YAPILMALIDIR

0
1359

Kurdistan Birleşik Devletleri hükümeti olarak Kurdistanî siyasi hareketlerin ve şahsiyetlerin Belçika örneğinde olduğu gibi iki uluslu federasyon yapısının pazarlık konusu yapılması yararlı olacaktır.

İki uluslu devlet modelinin önemsenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bizim bu çağrımız adlarını anmak istemediğim bazı siyasi partilerin daha önceden onların çalışmalarıyla ya da onların siyasi pozisyonlarıyla bağlantılı değildir ve ilişkilide değildir. Bu karar kendi bağımsız kararımız ve ilanımızdır. Kurdistan Birleşik Devletleri hükümetinin kendi inisiyatifi ve açıklamasıdır.

Belçika örneğinde olduğu gibi iki uluslu eşit haklara sahip olacağı ve yasalar çerçevesinde kararın benimsenmesidir. Diğer bütün gereksinimleri, bütün hakları zaten kapsıyor. Kurdistanî kardeşlerimizin bu hususa dikkat etmelerini ve bunu önemsemelerini rica ediyorum.

Çok fazla konuşmaya ve tartışmaya zamanımız yok. Tekrarla arkadaşlarımızın bilgisine sunmak istiyoruz. Bizim daha önce böylesi bir strateji yürüten siyasi partilerin federasyon kararlarıyla bağlantımız ve ilişkimiz yoktur. Onların federasyon açıklamaları da bize göre net ve somut değildir. Bizim kararımız Belçika’yı örnek alan devlet yapısıdır. Bu da yalnızca 14 Mayıs 2023 tarihindeki seçim ile sınırlı bir karardır. Bu seçim sürecinde bu hakkı edinmek için pazarlık yapmalıyız ve o hakkı kabul eden çevrelerle anlaşabilmeliyiz.

Böylesi bir talep dahi olmayacağı zaman bu altılı masa tarafından onların adaylarına kesinlikle ve açıkça söylüyoruz ki; desteklemeyeceğiz ve karşısında olacağız.

Öyle kuru söylemlere, Kurd ulusunun karnı tok. Net olarak kararlarını somutlaştırmaları lazım. Şimdiye kadar Kurd ulusuna yönelik gerçekleştirilen barbarlığın kabul edilmesi ve federasyon yapısıyla böylesi bir dayatmanın tekrarlanmaması için güvence altına alınması gerekir.

Lütfen buna önemle dikkat edelim. Eğer biz gerektiği gibi çalışmazsak haklarımızı söke söke almak için pazarlık masasında malzemelerimizi kullanmazsak bu seçimde de biz hiçbir edenim sağlayamayız.

Lütfen buna önemle dikkat edelim.

Saygılarımla