İSTANBUL SEÇİMİ İPTAL HİKAYESİNİN KOKUŞMUŞLUĞU

0
1018

06-05-2019 İstanbul Büyükşehir Belediye seçiminin iptali, Türkiye’de Ak Parti zulmünün boyutunu gösteriyor. Seçimin iptaline gerekçe gösterilen nedenler kadar iptal çerçevesi de hukuki temelden yoksundur.
Bu karar, Erdoğan + Bahçeli faşist koalisyonun çirkef yansımasıdır.
Seçim sandıklarına, görevlileri atayan, Yüksek Seçim Kurulu’dur. Sormak gerekir… Görevlendirilmemeleri gereken şahısları niye görevlendirdiniz?

Daha da önemlisi, seçim sandıklarına vatandaşın atmış olduğu oy pusulası yalnızca Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için değildi. Büyükşehir Belediye Başkanı, Encümen üyeleri, İlçe Belediye Başkanı, Mahalle muhtarları seçimi için, vatandaş tercihini yapmış olduğu seçilecekler için, oy pusulalarını aynı anda aynı sandıklara atmıştır. Gerçekten bir usulsüzlük yapılmış ise, yapılmış olan sandık görevlilerinden kaynaklanıyorsa o halde İstanbul Büyükşehir’in yanı sıra diğer ilçe seçimleri, delege ve muhtar seçimleri de iptal edilmesi gerekirdi. İstanbul ilçelerinin çoğunu, delege ve sayısının çoğunu ve muhtarların sayısının çoğunu Ak Parti kazandığından, onlara dokunulmadı. Verilmiş olan bu karar, kanunsuz bir karar olduğundan çok, ahlaksızca bir karardır. Ak Parti’nin işine gelen tercihlere dokunulmamış, Ak Parti’nin işine gelmeyen tercih iptal edilmiştir.

Utanç verici bir karardır. Yüksek Seçim Kurulu’nun bu kararına onay vermiş olan Hakimlerin sayısı yedi’dir. Her biri, ayrı ayrı kendilerinden utanmalıdırlar. 23 Haziran’da yapılacak seçimde adil uygulama beklenemez.

Halk, bu ahlaksızlığa müdahale edecektir. CHP, korkakça davranmıştır. Halkın tercih hakkını korumak için hiçbir adım atmamıştır. CHP yönetiminin korkaklığı, faşist koalisyonun bezirganlarını şımartıp dengesizleştirmiştir.
Adaletsizlik, çirkeflik ve ahlaksızlığa tepkisiz kalınamaz. Yoksa, Kurd Halkı açısından Ak Parti CHP arasındaki fark, Ak it, kara it arasındaki fark ile aynıdır.

Erdoğan ve Bahçeli ikilisi, kalleş ve kahpedirler. İkisi de, Kurd katilidirler. Her Kurd bireyi bunu göz önünde bulundurmalıdır.
Kurdistan Birleşik Devletleri, Kurd Halkı için tek seçenektir.
Silav u rêz.

06-05-2019

Saygılarımla. Hisên Baybaş.