İSVEÇ, ERDOĞAN’IN TEKKESİ DEĞİLDİR

0
1351

Erdoğan, ‘‘İsveç’in 3-4 tane teröristi Türkiye’ye gönderdi ama bunlar yeterli değil’’ demişti. Kendi Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’daki PKK’lilerin iade talebine ilişkin “Şu ana kadar bize iletilen resmi bir cevap yok” dedi.

İsveç, Erdoğan’ın tekkesi değildir. Erdoğan akşam emredip; ‘‘bunu asın ya da burayı kurutun’’ desin. Onlar da Erdoğan’ın dediklerini yapsınlar. İsveç, hukuk devletidir.

İsveç’e yapılan iade talebinin bile usulüne uygun olması gerekir. Onlarında o usule uygun karar vermeleri gerekir. O karara ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin müdahalesi söz konusudur. Türkiye’nin baskısı nedeniyle yerel kurumlar bir veya iki yılda o işlemleri bitirdiler, diyelim. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin süreci dört veya beş yıl sürer. Öyle dedikleri gibi akşamdan sabaha; biz istedik ve onlarda gönderdi,  gibi açıklamalar ciddiyetsizce ve terbiyesizce yalanlardır.

Yüz yıldır Türkiye’yi yöneten soytarılar, kendilerini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kabul eden insanlara da sürekli yalan konuşuyorlar. Devletin işleyişini ve yapısını bilenler, bu durumu çok iyi bilirler. Bilmeyenler de; ‘‘bak liderimiz zırladı, onlarda hemen uydular’’, diye düşünebilirler. Bu yanıltıcı bir düşüncedir. Biz bunu açıklarken kimseyi aşağılamıyor, küçümsemiyor ve hakaret etmiyoruz. Gerçeği söylüyoruz. Esasen Türkiye’yi yönetenler her türlü hakareti ve aşağılanmayı da hak ediyorlar. Bu ayrı bir konudur. Ama bu konuda söylediklerimiz onları aşağılamak ve küçümsemekle alakalı değildir.

Hukuk, kanun ve uluslararası içtihatlar bunu gerektiriyor ve biz de buna vurgu yapmıştık. Türkiye Cumhuriyetinin Adalet Bakanının kendisi bu açıklamayı yapmışsa doğruluğumuzu gösterir. Erdoğan’ın kendisi; şimdiye kadar dört veya beş kişi geldi, bunlar yeterli değil, demişti. Kendi Adalet Bakanı tarafından bir ay sonra;  iade taleplerimize henüz cevap bile vermediler, dedi.

Kendi yayın organlarında kendilerini yalanlayan açıklamalarını okumanız için ekliyorum. Bu açıklamaları halkımızın dikkatle incelemelerinde yarar var.