İZMİR’DEKİ PAPAZ DAVASI İÇİN ABD’NİN TEHDİTLERİNE BOYUN EĞMEKLE YETİNMEYİP DOMALDINIZ

0
877

Amerikalı Papaz’ı İzmir’de rehin alıp terör örgütlerine yardım, terör örgüt üyeliği ile suçladınız. Otuz yıl ceza almasına neden olacak savcılık iddianamesiyle dava açtınız. Bay Erdoğan kendi ağzıyla “siz, Papaz’ın davasından önce FETÖ terör örgütünün başını bize verin. Sonra İzmir’deki Papaz davasını konuşalım” dedi.

İç işleri, dış işleri, adalet bakanları ve Bay Yıldırım hem Başbakan hem de Meclis Başkanı sıfatıyla benzer sözlerle çağrılarda bulunarak, açıklamalar yaparak “Türk yargısı bağımsızdır biz boyun eğmeyiz” tarzında açıklama yaptılar.

Ne oldu şimdi? Otuz yıllık ceza talep eden aynı savcı birden bire on yıl ceza talep eden yeni iddianame hazırlayıp mahkemeye sundu. Mahkeme de üç civarı bir ceza ile Papaz Efendi’nin yatmış olduğu iki yıl civarı ceza ile “iyi hal” durumunu göz önünde bulundurarak Papaz Efendi’nin derhal serbest kalıp ABD’ye gitmesinin önünü açtılar. Bir değerlendirme yapalım.
Bir insan hem PKK hem de FETÖ üyesi olamaz. Bu uydurma itham, tek başına Papazı rehin aldığınızın kanıtıdır.

İki ayrı terör örgütüne üyelik iddiası doğru idiyse, on yıl ceza talebi olamaz, en az on beş yıl olur. Suçlama doğruysa, üç yıl civarı ceza kararı, Türk ceza kanununda yeri yoktur. Ayrıca Türk ceza kanununda terör örgütü üyeliği ve destekleme suçları sabit görülecek zanlılar için ceza indirimi veya iyi hal durumu göz önünde bulundurulamaz. Terör örgütü üyeliği ve terör örgütüne yardım suçu nedeniyle ceza iki katına çıkarılır.
Ancak, zanlı itirafçı olmuşsa, güvenlik görevlilerine yardımcı olmuşsa, ceza indirimi alabilir. İzmir’de mahkeme tarafından açıklanan kararda ABD’li Papaz’ın iftiracılığı olmadığı gibi Papaz, suçlamaları reddediyor.

Şimdi, Türk yargısı bağımsızdır, boyun eğmeyiz, tehdit falan sökmez ve benzeri ucuz kabadayılık zırlamaları havada kaldı. “Bükemediğin eli öpeceksin” Türk Atasözü’ne uygun olarak Bay Erdoğan ve çetesi ABD’nin elini öptüler. Boyun eğmek yerine domaldılar.

Biz Kurd’ler için bu karar çarpıcı bir örnektir. Bu ucuz kabadayılara elimizi öptürmeyeceğiz. Ellerimizi kirletmeyeceğiz. Ama onları domaltacağız. Onlara diz çöktüreceğiz. Hepsini, Saddam’dan beter hale getireceğiz.
Bu kararla, Kurd Halkı, Türkiye devlet yöneticilerinin hak veya hukuk tanımadıklarını görsün. Zihniyetleri budur. Karşılarına onlardan güçlü olarak çıkıp, onları domaltmak gerekiyor.
Hak tanımak, hukuka inanmak, barbar zorbaların faşist zihniyet taşıyanların anlamadığı kavramlardır.

Kurdistan topraklarını işgal etmiş olan barbarları kovarak, onları domaltmak için, onların karşısına onlardan daha fazla güçlü olarak çıkmamız gerekiyor. Saddam ve Irak’ta olduğu gibi.
Kurdistan Birleşik Devletleri Hükümeti bu bilinçle çalışmalar yürütüyor.
Bi bîr u bawerîya serbixwebuna Kurdistanê di xêr u xweşîyê da bimînin. Dem xweş.

12-10-2018

Saygılarımla, Hüseyin Baybaşin