KENDİ BAĞIMSIZ DEVLETİMİZİN ÇATISI ALTINDA ONURUMUZLA ÖLMEK İÇİN YAŞAYACAĞIZ

0
1328

Kurdistan’ın her parçasında egemen olan işgalcilerin sistemli olarak kürt halkına yönelik uygulamaları halkımızı kürtlük kimliğinden uzaklaştırmaktır. Bunu başarabilmek için yapmadıkları zulüm ve pislik kalmadı. Bizler bunu görmezlikten gelmeyelim ve bu uygulamanın halkımızın üstündeki çirkin etkisini de küçümsemeyelim. İnsanlarımız öylesi bir duruma sürüklemişlerdir ki yaşamlarını idame etmenin dışında işgalcilerin yaptıklarını konuşmakla zaman, emek israf ediyorlar ve bunun da işgalcilerin bilinçli olarak organize ettiklerinin bilincinde bile değildirler. Bu nedenlerledir ki bizim, Kurdistan Birleşik devletleri projemiz ve bu projeyi başarıya taşıyabilmemiz için yapmamız gereken çalışmaları söylediğimizde, insanlar bizim uzayda yaşadığımızı zannediyorlar. Halbuki bizim Kurdistan Birleşik devletleri projemiz ve yaptığımız çalışmalar kurdistanidir. Kurd u Kurdistan davasının kürt halkının hizmetlerine dönüşmesi çalışmalarıdır. Biz, uzayla ilgilenmiyoruz, öyle bir konumumuz da yokki öylesi bir arayışımız olsun. Biz, Kurdistan’da işgalci olan barbarların ne yaptıklarıyla da ilgilenmiyoruz, ne yapmak istedikleriyle de uğraşmıyoruz.

Çünkü; Halkımız Kurdistan’da işgalci olan barbar güçlerin ne yaptıklarını ve ne yapmak istediklerini çok iyi biliyor. Biz de bunları biliyoruz. Türkiye’de ekonominin gidişatı, türkiye’de devleti hangi partinin yönettiği, türkiye’de hangi partinin hangi partiden farklı olarak neler düşündüğü ve neler yapmak istediği, biz kürtlerin sorunu değil. Biz kürtlerin sorunu kürtlerin devletsiz olmasıdır. Her ne kadar Kurdistan’da işgalci olan türkiye devleti, kürt kardeşliğinden bahsediyorsa da bu söylemleri de kürtleri yönetmenin alçakça stratejik bir yaklaşımıdır. Kürt halkının hiçbir siyasi ve insani hakkı yokken ve sistemli olarak kürtler türkleştirilmeye çalışılıyorken, bunu aynı faşist gücün türkler için kardeş demesi alçaklıktan başka birşey değil.
Bazılarımız korkudan veya çıkar muhasebesi nedeniyle bu gerçekleri görmezlikten gelirsekte, var olan bu gerçekler değişmez.

Dünyanın bütün halkları, kendilerinin ve ailesinin geçimini sağlamakla uğraşırken ulusal çıkarını da düşünür ve ulusal çıkarına hizmet ederler. Kürt halkı, bu temel gereksinimden uzaklaştırılıyor. Biz kürtler de kendimizi ve ailemizi geçindirmek için uğraşırken ulusal çıkarlarımıza da hizmet edebiliriz. Devleti olan her halk yapıyor. Eğer biz kürtler bunu yapmıyorsak, bu, bizim utanmazlığımızdır. Ben, biraz nezaketli davranıp bizim bilinçsizliğimizdir diyebilirim. Ama, biz kürtlerin içinde bulunuyor olduğumuz rezaleti değiştirmez.

İşimiz mesleğimiz ne olursa olsun Türkiye de yaşıyor olanlarımız ya da türk kültürüyle eğitim görmüş olanlarımız türkiye devletinin pislik politikalarının esiri olacağımıza, kendi vatanımızın ve halkımızın hizmetçisi olmakla onurlanmayı tercih etmek zorundayız.
Ayıptır ayıp. Bize ayıptır. Bugüne kadar devletsiz kalmış olmak, hepimizin ayıbıdır, hepimizin utanmazlığıdır. Ancak kürt halkı ayıplı bir halk değildir. Kürt halkı işgalcilerin çirkin oyunlarının esiri olmuş durumdadır. Bu zinciri kırmak zorundayız. Biz kürdüz ve Kurd u Kurdistan davasına hizmet ederek yasayacağız. Türkiye devletinin ve halkının güçleri ne olursa olsun yaşam standartları ne olursa olsun yönetim tarzları ne olursa olsun kendileri için hayırlı olsun. Ama, Kurdistan topraklarından defolup çıkmak zorundadırlar. Bizim kararımız yalnızca türkiye devleti için değil. İran, Irak ve Suriye için de aynı çerçevededir. Kürt halkı kendi vatanında kendi topraklarında kendi kültür gelenek ve kuralları çerçevesinde kendi ülkesini yönetebilir, ancak bunun için çalışmak zorundayız. Laf ebeliğinden vazgeçmek zorundayız.

Kurdistan topraklarında var olan siyasi hareketlerin hepsi istisnasız olarak söylüyorum HEPSİ Kurdistan’ın tamamına ve Kurdistan halkının tamamına hizmet etmek zorundadırlar. Kürt halkının geleceğine tahdit koymak çalışmalarından vazgeçmek zorundadırlar. Eğer Kurdistani siyasi bir hareket Kurdistan’da işgalci olan barbar güçlerle hizmet etmeyi dayatıyorsa demekki Kurdistan halkının geleceğine tahdit koyuyor demektir. Bu alışkanlığın, kürt halkını Kurdistan’daki işgalcilere esir duruma sürüklemekten başka bir işe yaramadığını ve yaramayacağını görmek, kabul etmek zorundayız.

Demektir ki biz kürtler Kurdistan’a sahip çıkmaya çalışacaz. Bağımsız kurdistan devletleri çatısı altında kürt halkı için güven, refah ve huzur içinde yaşamayı idame etmek zorundayız. Kürt halkının isteği budur, beklentisi de budur. Kurdistani zihniyeti taşıyan herkes bunu bilir.

Kurdistan birleşik devletleri projesi gerçekleşecek. Bunun için bırakın birinci ikinci üçüncü dünya savaşlarını, şimdiye kadar dünyada eşi benzeri görülmemiş amansız müthiş bir savaş ta gerekebilir. Eğer o savaşın sonucu Kurdistan bağımsızlığını getirecekse varsın olsun. Slav û rez.

Saygılarımla, Hisên Baybas