KERWES’TE DEVLETİN YIKTIĞI OKULUMUZ

0
1616

Lice’nin Kerwes köyünde, köylülerin kendi olanaklarıyla inşa etmiş oldukları bir eğitim binası bir okul’da salt kürdçe eğitimi için kullanıldığından devlet güvenlik görevlileri tarafından yıkılmış. Önce sokak’a çıkma yasağı uygulanmış sonra da iş makinasıyla okul binasını yıkmışlar. Öncelikle o okulun yapımında emeği geçen kerwes’li hemşerilerimi kutluyor ve yüreklerinden öpüyorum. Yıkılan okul’un iş makinasıyla yıkılış anını fotoğraflayıp benim Facebook sayfasına gönderen sevgili Özcan kardeşime çok teşekkür ediyorum.

Kerwes, “Péşé kevır” bölgesinin cennet gibi köylerden bir tanesidir. Bütün Kürd halkı gibi bizim Péşé kevır bölgesinin insanları insani değerleri korumuş soylu insanlardır. Yiğit ve bilinçli oldukları kadar faşist devlet yapısının çirkin baskılarından ötürü acı bedel ödemişleridir. Kerwes’te kürdçe eğitim veren okul binasının yıkımına karar verenler ve binayı yıkanlar, hepsinin evlerini başlarına yıkılsın diye kürd xwedanına havale ediyorum. Kürd halkının okullarını yıkarak, olanları da işlevsizleştirip Kürd’lerin eğitimsiz kalmalarına neden olan ve böylece Kürd’leri kontrol edebileceklerine inanan Türkiye devlet yapısı, devlet olma konumunu yitirmiştir. Türkiye’yi yönetenler realite’den uzaklaşmışlar. Bundan ötürü kürd’ün yalnız okullarına değil, havasına, xwedanına bile saldıracaklar.

ABD yönetiminde – öncülüğünde yapılan son Irak savaşı sürecinde, Irak enformasyon bakanı olan askeri üniformalı Şahıs, Bağdat şehrine yaklaşan ABD tanklarını soran gazetecilere cevabında, “onlar Hollywood filmcilerinin hazırladıkları filmlerdir. ABD’nin tankları Irak topraklarına giremez demişti.” Dünya’nın etkin haber kaynakları “bu adamın realite ile ilişkisi kesilmiş” şeklinde yorum yapmışlardı. Saatler sonra da ABD tankları Bağdat şehrine girmişlerdi. Yalan, baskı, zulum, inkar ve korku gerçekleri değiştirmez.

Bugün Türkiye’yi yönetenler kürd halkını korkutarak susturabileceklerini düşünmeleri bile realite ile ilişkilerinin tamamen kesilmiş olduğunun kanıtıdır. Türkiye devleti, kürd halkını korkutarak kendi korkusunu bastırmaya çalışıyor. Korkunun ecele faydası yoktur. Son pişmanlık ta fayda etmez.

Kerwes’teki kürdçe eğitim vermek için inşaa edilmiş olan bina bir sembol’dur. Devletin saldırısı da bir semboldur. Kürdçü ruh ile Kurdistan’ı inşaa etmenin sembolüdür, Kerwes’li hemşerilerimin yapmış oldukları Kürdçe eğitim okulunun binası. Türkiye devletinin kerwes’teki okul binasını yıkmaları da Kürd’lüğün varlığına sembolik saldırıdır. Devletin acizliğinin ve çaresizliğinin kabul edildiğidir. Kurdistan halkı gibi kerwes’li kardeşlerim de okul olmadan da kürdçe öğreneceklerdir. Türkiye devletinin kürd halkıyla barışmak istemediğinin kanıtıdır, bu okulun yıkılması. Türkiye devletinin yöneticilerinin “biz Kürdlerle kardeşiz” söyleminin içi boş, ahlaksızca bir yalan olduğunun kanıtıdır, kerwes’teki okulun yıkılması.

Kürd’lük, Kürd’çülük ve Kurdistan her kürd’ün bedeninin her hücresinin adıdır. Zavallı, Türkiye Devletinin yöneticilerinin buna akılları ermez. Biz kürd’ler Bağımsız Birleşik Kurdistan Devletinin resmileşmesini sağlamaya hız vermemiz için çok önemli bir nedendir, kerwes’te yıkılan kürd okulu.

Kurd u Kurdistan her bijî.

Dem a we xweş.

Saygılarımla, Hüseyin Baybaşin