KURD ULUSUNA KARŞI UYGULANAN BARBARLIĞI KURU SÖYLEMLERLE GEÇİŞTİRMEK KİMSEYE YARAR GETİRMEYECEKTİR

0
1068

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Gavito, İran’ın Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılarından endişe duyduklarını söyledi. Gavito ayrıca, operasyonlar nedeniyle aynı endişeleri Türkiye’ye de ilettiklerini söyledi.

Kurdistan welatı yüz yıldır işgal altındadır. Barbarca zulüm ile sistemli soykırım uygulanmaktadır. Dünyanın yönetiminde etkin olan güçlerin bu olayı görmeleri, bu olaya karşı ne yapılması gerektiğini ve kendilerinin ne yapacaklarını netleştirmelerini görmek istiyoruz. Kurdistan halkı dünyada var olan ulusların hepsiyle kıyaslayacak olursak aşağıda değildir. Kurdistan ulusu soylu değerlere sahip on bin yılı aşan yazılı tarihi bilinen asil bir ırktır. Bu soylu ulusun yok olması için sistemli olarak çalışan Kurdistan işgalcilerinin yaptıklarını kuru sözlerle geçiştirmek samimiyetten uzaktır. Kurd halkının kurtuluşuna da hizmet etmeyeceği gibi Kurdistan topraklarından işgalcilerinin çaldığı Kurd ulusuna ait milli servet olan zenginlik kaynaklarımızı Kurd halkının yok edilmesi için kullanıldığını da hatırlatmamıza gerek yok.

Birkaç aydır Ukrayna’da, Rusya tarafından yapılan saldırıların binlerce kat fazlasını yüz yıldır Kurdistan topraklarında, Kurd ulusuna karşı uygulayan barbarların yaptıklarını kuru söylemlerle geçiştirmek, kimseye yarar getirmeyecektir. Nihayetiyle Kurd ulusunun sürdürdüğü ulusal kurtuluş mücadelesi, Kurdistan Birleşik Devletlerinin resmileşmesi amacıyla hükümetinin kurulduğu aşama görmezlikten gelinmemesi gerekir. Kurd ulusunun kurtuluş mücadelesinin geldiği aşama budur

İran’ın kendi halkına yaptığı zulmü bir tarafa bırakın. Kurd halkına yönelik yine sistemli soykırım uygulamaktadır. Irak’ın Kurd halkına yönelik uygulamaları ise günü kurtarma çerçevesindedir. Fırsat buldular mı yine Kurdistan topraklarına ve Kurd halkına yönelik kazanımları yok etmek için yapmayacakları yoktur. Suriye rejiminin de farklı bir kurum olmadığını hatırlatmamıza gerek yok. Türkiye ise terör devleti yapısını sürdüre gelmiştir. İran Molla rejimi ise zaten İslami terör yapısından farklı değildir. Kurd halkının kurtuluş mücadelesini veren yapılanmalara yönelik baskı ve zulümden utanıp kafalarını önlerinden kaldırıp, doğru dürüst bir araya gelip Kurdistan ulusu için yararlı hizmetler yapabilmenin tartışmasını bile yapamıyorlar.

Dünyanın yönetiminde etkin olan güçler özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği üyesi devletler bu konuya daha fazla ciddiyetle bakmaları gerekir. Kurd ulusunu Kurdistan topraklarında başka güçlerden destek beklemeleri böylesi bir arayışa girmeye yetinmemesini istiyoruz. Bunu özellikle duymalarını ve görmelerini istiyoruz.

Müslümanız ve kardeşiz diyerek, diğer devletlerin içinden şimdiye kadar Kurd halkının maruz kaldığı zulme samimi bir söylem dahi duymadık.

İsrail devleti yine sağ olsun ki, birçok kez Kurd halkının maruz kaldığı zulmü kınadıklarını ve Kurd halkının da bağımsız devlet kurmalarının kendi hakları olduğunu söylemişlerdir. Bunun dışında bölgede Kurd halkının maruz kaldığı zulme yönelik bir söylem dahi duymadık. İsrail devletinin de bölgenin istikrarı ve İsrail’in güvenliği için Kurdistan’ın tamamının bağımsız devlet yapısına ulaşması için daha fazla çalışmalar yapmalarını görmek istiyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri’nin kurumlarının adına bazı açıklamalar olumlu olsa da yararı yoktur. Biz Amerika Birleşik Devletlerine çok daha aktif bir şekilde Kurdistan topraklarında Kurdistan ulusal kurtuluş mücadelesini demokratik yapı çerçevesinde bağımsız devlet yapılanmasını oluşturmayı başarmalarına destek olmalarını ve açıkça yer almalarını, bölge hükümetlerinin de bölgenin terör devletlerini görmelerini sağlamalarını istiyoruz.

Özel ilişkilerde, özel konuşmalarda ve özel toplantılarda tartışılan konuları açıkça net olarak dünya kamuoyuna açık bir şekilde konuşulması ve tartışılması gerektiğini hatırlatıyor ve görülmesini istiyoruz. Uluslararası güçlerden beklentimiz bu çerçevedir. Kurd ulusu adına kurtuluş mücadelesi veriyor olan çevrelerinde koşulları zorlayarak bağımsızlık hedefine müşterek çalışmalarla katılmalarını sağlamaları gerekir.

Taraflara saygılarımızla

Kurdistan Birleşik Devletleri Hükümeti adına