KURDİSTAN BİRLEŞİK DEVLETLERİ HÜKÜMETİ 4 YAŞINDA

0
933

Hükümetimizin kuruluşunun dördüncü yılını kutlarken, çalışma arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz.
24 Temmuz 2018 tarihinde, İsviçre’nin Lozan şehrinde Beau-Rivage Palace binasında Kurdistan Birleşik Devletleri hükümetinin kuruluşunu ilan ettik. 24 Temmuz 1923 tarihi Kurdistan’ın pay edildiği gündür. Türkiye’nin resmi devlet olarak Birleşmiş Milletler kurumunun, o günkü adıyla Milletler Cemiyeti’ne kayıt edilişi ile ilan edilmişti ve Kurdistan yok sayılmıştı.
Doksan dört yıl sonra aynı ülkenin, aynı şehrinde ki aynı binasının aynı odasında, Kurdistan Birleşik Devletlerinin resmileşmesi amacıyla çalışmaya yaparak kuruluşunu ilan ettik. Osmanlıyı parçalayıp yok eden 1. Dünya Savaşını kazanan İngiliz ve Fransız koalisyonu yerel işbirlikçileriyle Kurdistan’ı tarihten silmeyi amaçlamışlardı. 24 Temmuz 2018 tarihinde hükümetimizin kuruluşunu ilan ederek Kurd halkının soylu tarihinin devletsiz kalmaya uygun olmadığını da duyurmuş olduk.
Kuruluş çalışmalarına katılmış olan çalışma arkadaşlarımızın adları her Kurd bireyinin boynunda onur madalyasıdır.
Rehin tutulduğumuz Hollanda’nın tutsakhanesinin yedi buçuk metre karelik hücresinden geliştirdiğimiz bu inisiyatif, Kurd soyunun asil karakter yapısının asla boyun eğmeyeceğinin ve teslim olmayacağının, Kurdistan welatının tamamının Kurdlere ait olduğunun, işgal ve cihan devletlerine duyurulmasıdır. Kısıtlı imkânlarla atılmış olan bu adımın yürüyüşü, hedefine ulaşacaktır.
Çirkin ve yobaz oyunlarla, tehditvari saldırılarla ve ucuz hesap vaatleriyle yürüyüşümüzü etkilemeyeceklerini net olarak gösterdik.
Kurd halkı, kendi welatının sahibi ve yöneticisi olma hakkına sahiptir.
Welatımızın sahibi değilsek; evimizin sahibi de değiliz, demektir.
Bugünkü dünya düzeninde elli milyonu aşkın nüfusuyla Kurd halkının devletsizliği, cihan devletlerinin ayıbı ve Kurdistan’da işgalci olan devletlerin insanlık suçudur. En önemlisi de devletsizlik; biz Kurdlerin ayıbı ve suçudur. Biz bu ayıbı ve suçu ortadan kaldırmak zorundayız. Bu ayıp ve suçla yaşamaktansa; yaşamamış olalım. Hükümetimizin sayfasında, Birleşmiş Milletler müracaatımızın dosyasını incelediğinizde, biz Kurdlerin kendi devletimizi resmileştirmemizin hukuki ve siyasi çerçevesini göreceksiniz. Müttefiklik anlaşmasını sağlamak için yapıyor olduğumuz çalışmalarımızın, stratejik olarak kazanmaya odaklı olduğunu da göreceksiniz.
Bizler Kurdistan topraklarının tamamını kapsayan ve Kurdistan halkının hepsini birleştirecek olan Kurdistan Birleşik Devletlerini resmileştirerek, yaşamış olduğumuzu kanıtlamış olacağız. Bu her Kurd bireyi için geçerlidir.
Halkımızın tarih boyunca yaptıklarını öğrenip, son yüz yıllık süreci sorguladık. Devletsizliğin sancılarına maruz kalışımızın nedenlerini değerlendirirken, kendimizi de sorguladık. Her Kurd bireyinin gerçekçilikle kendisini sorgulaması durumunda Kurdistan Birleşik Devletlerinin resmileşmesinin biz Kurdlerin kurtuluşu için tek yol olduğunu görüp kabulleneceklerdir.
Soylu değerler hazinesi olan Kurd û Kurdistan tarihini kapsamlıca öğrendiğimizde kendi devletimizin varlığının yaşamsal zorunluluk olduğunu da kabulleniriz.
Devletsiz olmak, yok olmaktır.
Halkımızı saygıyla selamlıyoruz.
Hükümetimizin kuruluşunun dördüncü yılında hazırlanmış olan Kurdistan Birleşik Devletleri anayasa taslağını da paylaşıyoruz.
Kurdistan Birleşik Devletleri adına
YEKÎTÎYA DEWLETÊN KURDÎSTAN