KURDİSTAN BİRLEŞİK DEVLETLERİ ANAYASASI’NIN YASALARI UYARINCA KURDİSTAN’DA YAŞAMAK, VATANDAŞLIK, HAK VE SORUMLULUKLARI

0
1054

Kurdistan’da yaşamayı tercih etmiş olanlar ve Kürdlerin tamamı Kurd u Kurdistan davasının Kurdistanlıların beklentilerine yanıt olacak çerçevede sonuçlanması için çalışma yapma hakkına sahiptir. Kurdistan’da yaşamayı tercih etmiş olup Kürd olmayanların ve özellikle Kürd soyundan olanların birileri; ‘‘Bağımsız Kurdistan istemiyoruz’’ diyebiliyorlarsa bu duruşlarıyla Kürd halkına hakaret ettiklerini bilmelidirler. Yani Kurdistan’da yaşamayı tercih etmiş olan bazı vatandaşlar, Kurdistan’da yaşamak istiyorlarsa; ‘‘Bağımsız Kurdistan istemiyoruz’’ gibi bir düşünceyi ifade etme hakkına sahip olmadıklarını bilmelidirler. Ayrıca Kürd soyundan olup; ‘‘ Bağımsız Kurdistan istemiyoruz’’ diyorlarsa, bu vatandaşlar gerçekten kendi soylarına ihanet ettiklerini bilmelidirler. Kurdistan’da yaşamayı tercih etmiş olup Kürd soyundan olmayanlar içerisinde; ‘‘Bağımsız Kürdistan istemiyoruz’’ diyenler varsa hem Kurdistan topraklarında yaşamak hem de Kürd halkına hakaret etme haklarının olmadığını anlamalıdırlar. Bu hususla ilgili hükümetimizin çalışmaları var. Günü geldiğinde bu durumda olanların kapısı hükümetimiz adına çalınacak ve kendilerine sorumlulukları hatırlatılacaktır. Bu çevrelere diyoruz ki; ‘‘Kurdistan’da yaşamak istiyorsanız, bir Kürd vatandaşı gibi ve bir Kürd vatandaşı kadar haklara sahip olmalısınız. Kurdistan Birleşik Devletleri anayasası da bu prensip anlayışın kanun maddeleri ile oluşur. Ama Kürd soyundan olmadığınız halde Kurdistan’da yaşayıp, Kurdistan bağımsızlığını istemiyorsanız;  siz de kendinize yaşayacak başka bir yer bulun!’’

Kurdistan’da yaşıyor olup Kürd soyundan olanların içerisinden birileri; ‘‘Bağımsız Kurdistan istemiyoruz’’ diyebiliyorlarsa bu çevreler Kürdlüğe ve Kurd u Kurdistan davasına karşı ihanet ediyor olduklarını bilmelidirler. Daha önce söylenmiş, konuşulmuş ve bu yönlü çalışmalar yapmış olduklarına bir diyeceğimiz yok. Ancak bundan sonra özellikle 2015-2016 yıllarından sonra bize yapılan çirkin oyunlar ve daha sonra 2017 yılında Güney Kurdistan’da yapılmış olan bağımsızlık referandumuna yönelik çirkin saldırılar bize gösterdi ki bizim halkımız için bağımsızlıktan başka hiçbir seçenek yoktur. Dolayısıyla hiçbir Kürd vatandaşı veya siyasi hareketi, ‘‘Bağımsız Kurdistan istemiyoruz’’ gibi bir düşünce ve söylem hakkına sahip değildirler. Bu çevreler soylu Kürd halkı adına hükümetimizin ilgili görevlilerine Kurdistan Birleşik Devletleri kanunları çerçevesinde yargılanacak ve Kürd halkına hesap vereceklerdir. Bunun çok iyi anlaşılmasını istiyoruz.  Diğer taraftan Kurdistan halkının hak ve hukukunu edinmeleri adı altında siyasi çalışmaları kendi çıkarları çerçevesinde Kurdistan halkını, Kurdistan işgalcilerine bağımlı olarak yaşamaya sürükleyen çevreler siyasi çalışmalarının stratejisini düzelterek Kurdistan halkının beklentilerine yanıt olmaya uygun olarak düzeltmelidirler. Yani siyasi stratejilerini Kurdistan halkının beklentilerine uygun şekilde düzeltmelidirler. Kürdleri, Kurdistan’da işgalci olan barbar ve Kürd düşmanlarına bağımlı hale sürükleme siyaseti, Kürd halkına hizmet olarak kabul edilemez. Tüm soydaşlarımızın ve halkımız adına siyasi çalışmalar yürütüyor olan çevrelerin bu hususa dikkat etmeleri, halkımızın hassasiyetleri gibi beklentilerine de önem vermeleri gerekmektedir.

Kurdistan da yürüteceğiniz siyasi çalışmaları, Kürd halkının beklentilerine ve Kürd halkının hassasiyetlerine uygun bir şekilde düzeltmek zorundasınız. Bunun bilinmesinde yarar var. Hepimizin bu çerçevede çalışma yürütmesii gerekiyor. Yani biz uzaktan davulun sesine bir şekilde kulak vermiyoruz.  Hepimiz gördük ki halkımızın gereksinimi bağımsız devlet yapısıdır. Halkımızın kurtuluşu adına mücadele ediyor olanların bunu bilmesi ve buna uygun davranması gerekiyor. Bu hususları soydaşlarımızın bilgilerine sunuyoruz.

Saygılarımla, Hisên Baybas