KURDİSTAN BİRLEŞİK DEVLETLERİ HÜKÜMETİ’NİN LİDERİ KİMDİR?

0
1081

İki kelimeden oluşan büyük olduğu kadar da önemli bir sorudur. Bilimsel terminolojik tanımı, bireyin lider olmasıdır. Her hareketin bir lideri olur. Kurdistan toplumu ise bireyin liderliğine göre yaşamını şekillendirmiş. Lider ortadan kaybolunca ne olacak? Birey liderliğine uygun olarak yaşamımız şekilleniyorsa, lider olmayınca ne yapacağız? Liderin sayesinde yaşamımız şekil alıyorsa, lider hapsedildi veya düşüp öldü, lider yok oldu, biz de yok mu olalım?

Böylesi soruları sıralayabiliriz. Önemli olan, bireyin konumuna uygun çalışmalar yürütmeye bağlılıkla sınırlı olmamaktır. Kurdistan toplumunun yaşamları gibi siyasi bağımsızlık mücadele sürecinde de liderlerin etkin verimlilikleri olmuştur. Liderlerimizin hatıralarına sahip çıkmalı ve kendilerine yönelik saygıda kusur etmemeliyiz. Bunları özetlemiş olalım.

Kurdistan Halkı’nın bilinen on iki bin yıllık soylu tarihi bilgilerine değinmeyeceğim. Ancak her Kurd’ün bu tarihi bilgileri, kendi adı ve soyadı gibi ezbere bilmesi gerektiğine inanıyorum.
Kurdistan Birleşik Devletleri Hükümeti’nin lideri, Kurdistan-dır.
Nexş(harita), Al(bayrak), Merş’a Netewî(ulusal marş) hükümetimizin sembolüdür. Toplantılarda, konferanslarda birey resimlerini bulundurmak yerine Kurdistan haritası bulundurulacak. Kurdistan ulusal bayrağı ve Hükümetin logosu bulundurulacak, yalnızca ulusal marş okunacak. Bunlar kurallarımızdır. Liderimiz ve sembollerimiz bunlardır. Hükümetimizin ve kurumlarımızın çalışanlarının hepsi Kurdistan Birleşik Devletleri’nin hizmetçileri-çalışanlarıdırlar.

Hükümetimizin Başbakanı ve Genel Koordinatörü, eşit söz ve oy hakkına sahiptirler. Bakanlarımız söz ve oy hak kullanımları eşittir.
Anayasamız, şimdiye kadar benzeri görülmemiş düzeyde uygar normları, özgürlükleri birey hakları temelinde hazırlanıyor. Haklar, kullanılmak üzere belirleniyor. Kağıt üstünde veya sözde kalması için değil.

Kurdizm ideolojisinde Kurdistan Birleşik Devletleri’ni resmileştirmek kararıyla Hükümet kurulmuş. Görevler ayrı da olsa her görevli, hizmetçidir. Mütevazi ancak kararlıyız. Kurdistan Birleşik Devletleri’ni resmileştireceğiz. Liderlik konusuyla ilgili bize ulaşan soruları cevaplamış olduk. Bu yazı, liderlik ve idoloji konularıyla ilgili tüm sorulara cevaptır.

18-11-2018

Saygılarımla, Hüseyin Baybaşin