KURDİSTAN İŞGALCİLERİYLE SAVAŞIRKEN BAŞKA BİR İŞGAL GÜCÜYLE BİRLİKTE SINIRLARI KORUMAK

0
976

PYD’nin Türk barbar devletine karşı Suriye ordusuyla birlikte sınırları korumak için ortak hareket etmesi kararı alınmıştı. Kurdistan Bölgesel Yönetiminin, Zaxo saldırısıyla birlikte Irak ordusuyla birlikte sınırları koruması çalışmaları gündeme alındı. Bunlar genel anlamda Kurd halkının yararına olabilecek çalışmalar değildir. Diğer taraftan çok önemli bir süreç içerisindeyiz. Bu süreç çok hızlı bir şekilde değişip ilerleyecek. Sonuç hangi yolu izlerse izlesin; su akar yolunu bulur. Kurd halkı akmaya başlamış ve yolunu kendisi oluşturuyor. Kurdistan Birleşik Devletleri hükümetinin ilanıyla birlikte hedef somut, net ve açık bir şeklide herkesçe görünüyor ve biliniyor. Bağımsız Kurdistan devleti Kurd halkı için kaçınılmazdır. Esasen; Kurd halkı adına akan su budur. Bizim de tasvip etmeyeceğimiz ve doğru bulmayacağımız çalışmalarda olacaktır. Tarafı olmadığımız ve içinde olmadığımız bazı adımlar atılacaktır. Bizim saygıdeğer soydaşlarımız ve çalışma arkadaşlarımız bu çalışmalara ve yöntemler hazırlıklı olsunlar.

Geçmişte Peşmerge ve Türkiye birlikte bir Kurd siyasi hareketine saldırıyorlardı. Peşmerge ve Türk silahlı güçleri Irak askerlerine saldırıyorlardı. Daha önce İran askeri güçlerine karşı saldırıyorlardı. Sonra Talabani, Yekîtî ile birlikte İran devleti ile anlaşmalı olarak Kurd çevrelerine saldırdılar. Sonra Irak merkezi hükümetine saldırdılar. Olaylar daha çok hızlı gelişip bu tür olaylar olacaktır. Bu tür olayların olabileceğini şimdiden kabul edelim ama biz bu tür müşterek anlaşmalara katılmayacağız. Doğru bulmuyoruz ama olabileceğini de kabul edelim. Şartlar ve dengeler değişiyor ve daha çok değişecek. Kurdlerle birlikte yürümek için İran’ın ve Suriye’nin bazı çalışmaları var. Irak’ın daha geniş çalışmaları var. Türkiye’yi yönetenler gerçekten geri zekâlı bile değiller. Geri zekalı insanlar bile kendilerine zeka düzeyi yüksek deneyimli danışmanlar bulur ve akıllıca davranırlar. Türkiye’yi yönetenler ise Türklük adına boş boğazlık yapmaktan öte bir yere varamıyorlar ve öyle bir hedefleri de yok. Biz büyüğüz istediğimizi yaparız ve herkes te bizim istediğimiz yapmak zorunda safsatalarıyla kendilerini oyalıyorlar. Uzun yıllara dayalı bir devlet geleneğini de yok ediyorlar. Ayrıca kendilerini Türk olarak kabul edenler ya da Türk kimliği ile kendilerini özdeşleştirip huzur içinde yaşamak istediklerini düşünen çevreler de ciddi zararlar veriyor. Türkiye Kurd halkının bu çerçevede haklarını ve hukuklarını yok ederek PKK, HDP veya başka hareket ve şahsiyetlerle bazı suni anlaşmalar yaparak biz bu işi bir şekilde etkisizleştiririz mantığı hem ahlaksızlık hem ciddiyetsizlik hem de ucuz bir davranıştır. Bu mantık ve hedefle de hiçbir yere varamazlar.

Bu davranışlarla Türkiye devlet yapısına ve kendisine bir şekilde bel bağlamış olan Türkiye devlet çatısı altında yaşamak isteyen çevrelere de ciddi bir şekilde zarar veriyor ve tuzak kuruyorlar. Bu bilinçli bir tuzak değil ama ahlaksızca, sorumsuzca ve dengesizce yapılan çalışmalr sonucunda varacakları yer o tuzaktır.

Birileri bizim İsrail, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği veya başka ülkelerle işbirliği yaparak kendi devletimizin bağımsızlığını kazanmamızı yanlış görebilirler. Onlar da lütfedip bize daha doğru bir yol göstersinler. Daha doğru bir yol varsa söyleyin. Belki biz görmüyor ve bilmiyoruz. Biz bu devletimizi resmileştireceğiz.

Bağımsız Kurdistan birleşik Devletlerini resmileştireceğiz. Çok net olarak söyleyeyim. Bunun için gerekirse şeytanla bile ortaklık yaparım. Bunun tartışılacak, pazarlık yapılacak ve tartışılacak hiçbir tarafı yok. Devletimizin yapısından ve Kurdistan Birleşik Devletlerini resmileştirmek vazgeçmemiz mümkün değil. Xweda böyle istemiş. Ruhumuza, bedenimize ve beynimize bu yerleşmiş. Kimse de bunu çıkaramaz. Bizim çalışmalarımız bu olmalıdır.

Kurdistan halkı için akan su budur. Hedefine de ulaşacaktır.