KURDİSTANÎ SİYASİ HAREKETLER TARAFINDAN DÜZENLENEN KONFERANS

0
973

Kürdistan’ı bölen Lozan Antlaşması’nın 99’uncu yıldönümünde tüm parçalardan Kürt örgütleri Lozan’da buluştu. Antlaşma’nın imzalandığı salonda yapılan konferansın açılış konuşmasını yapan KNK Eşbaşkanı Ahmet Karamus, “Kürt halkını inkâr eden ve ülkemizi 4 parçaya bölen bu antlaşmayı asla kabul etmeyeceğiz, 100 yıl da geçse de özgürlüğümüzü kazanacağız” dedi.

 

Konferans düzenlenmeden önce haberimiz vardı. Bizim de çok değer verdiğimiz arkadaşlar oraya gittiler. Kurdistan Birleşik Devletleri adına resmi olarak kınama, protesto veya açıklama gibi bir eyleme katılmayacağız, dedik. Bu konferans Lozan’da değil her yer de yapılabilirdi. Çünkü biz 24 Temmuz 2018 yılında Lozan Anlaşmasının imzalandığı aynı binanın aynı odasında Kurdistan Birleşik Devletleri hükümetinin kuruluşunu ilan ettik. Biz Lozan Anlaşmasını paramparça edip işgal güçlerinin suratına çarptık. Artık bunu kabul etmiyoruz demek için biz bir neden görmüyoruz. Biz zaten kabul etmeyip reddettik. Kurdistan Birleşik Devletleri projesinin haritasını, bayrağını ve hedefini açıkladık. Kurdistan Birleşik Devletleri hükümeti sitesinde bunlar detaylı olarak paylaşılmış. Bizim oraya gitmemiz doğru değil. Birçok Kurdistanî siyasi hareketin orada toplanıp; Lozan Anlaşmasını kabul etmiyoruz ve sonunda özgürlüğümüz kazanacağız, demeleri elbette ki olumludur. Fakat orada biri çıkıp Kurdistan Birleşik Devletleri inisiyatifi halkımızın beklentilerini karşılayacak bir projedir ve destekliyoruz, diyemediler. Dedilerse de, ben daha duymadım. Yine de bir kontrol edelim, diyen olmuş mudur, diye. Lozan Anlaşmasını kabul etmiyoruz ve sonunda özgürlüğümüz kazanacağız, diyorsunuz. İyi hoş ta…

Bağımsız Kurdistan Birleşik Devletlerini resmileştirmemiz gerekiyor, neden demiyorsunuz?

Böylesi bir inisiyatifin var olduğunu ve hükümet ilan edildiğini neden söylemiyorsunuz?

Kurdistan Birleşik Devletleri hükümetinin Birleşmiş Milletler düzeyinde çalışmalar yürüttüğünü neden söylemiyorsunuz?

Bu sizi neden rahatsız ediyor ya da bunu neden dile getiremiyorsunuz?

Buraya katılan Kurdistanî siyasi hareketlerden bunu duymak isterim.

Kurdistan Birleşik Devletleri hükümeti adına bu konferansı yararlı görmemize rağmen bizim bu çalışmalarımızın görmezlikten gelinmesine anlama veremiyoruz.

Kurdistan Birleşik Devletleri hükümeti olarak anayasa taslağına kadar hazırlayıp Birleşmiş Milletlere sunup çalışmalar yürütüyoruz. Siz neden bunu görmezlikten geliyorsunuz diye sormak lazım.

Kurdistan Birleşik Devletleri hükümetinin kuruluş ilanıyla zaten Lozan Anlaşması paramparça edildi. Arkadaşlarımızın bu hususları dikkatle incelemesini ve görmelerini rica ediyoruz.