KURDİSTAN’IN BAĞIMSIZLIĞI, RUSYA VE İRAN’IN TUTUMU

0
2112

Bu hafta başında Türkiye’yi ziyaret eden Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Putin, Bay Erdoğan ile görüşmesinde çok net ifade ile, “Kürd Vatandaşlarınızın haklarına saygılı davranmazsanız, ileride çok pişman olursunuz ve sonuç Türkiye’nin zararına olur” demiştir. Sayın Putin, “dostça uyarmak istiyorum” demiş.
Bu konuyla ilgili Rus asıllı bir Rusya Federasyonu dostum bana geniş bilgi verdi. Bay Erdoğan’a yakın Politikacı bir tanıdığım da “Bay Putin Kürd konusuyla ilgili Türkiye’yi sürekli uyarıyor” dedi.

Bay Erdoğan İran’a giderken iç işleri bakanı tarafından karşılandı. Türkiye’nin Cumhurbaşkanı’nı ve beraberindeki heyeti, İran’ın iç işleri bakanı karşılıyor. Bu durum diplomatik uslup ile, İran devletinin Türkiye’ye ve Bay Erdoğan’a biçtiği değerin seviyesidir.
Ayrıca, Türkiye ile İran heyetlerinin görüşmeleri esnasında, İran tarafı, Kurdistan referandumu ile ilgili “Irak’ın iç işlerine müdahale etmek istemiyoruz ” şeklinde Türkiye tarafını cevaplayıp uyarmış.
Bu iki konu Rusya, İran ve Almanya’da haber oldu.
Ben de İran’da yaşayan politikacı bir tanıdığımı aradım. Acem asıllı tanıdığım gülerek, bana İngilizce olarak “Türk Sultan’ları bir daha bizi Kürd kardeşlerimiz ile oyuna getiremezler. Mr. Erdoğan realite’den uzaklaşmış” dedi.
Bu iki konunun iç yüzünü bugün net olarak teyit ettirdim ve sizlerle paylaşıyorum.
Türkiye halkı, Türkiye’yi yönetenlerin yalanlarına aldanmasınlar, faşist naralarının da takipçisi olmasınlar. Türkiye’nin tahribattan kurtulması, Suriye ve Irak konumuna düşmemesi için, Kurdistan ile iyi komşuluk ilişkilerine hazır olsunlar. Kürd halkının malları ve canları üstünde hak sahibi olmadıklarını anlayıp kabul etsinler.
Bağımsız Birleşik Kurdistan Devleti resmileşecektir.
Bu karardır ve tartışmaya açık değildir. Bu kararın bir an önce resmileşmesi bölge ve Dünya için istikrar ve barışın kalıcılaştırılmasının projesidir. Kimse kendini kandırmasın. Türkiye’nin Suriye-Irak ortamına dönüşmesi pahasına olsa da bu proje gerçekleşecektir.

Bay Erdoğan ve sübyancı şarlatan Kerkük-Musul hayali ile zır zır ederken Karadeniz’den İstanbul Boğazını Rusya’ya kaptırırlar. Bu zatlar bu kadar geniş ve ileriye dönük plan projeleri görmezlikten gelebilirler. Tarihi gerçekleri inkar da edebilirler. Kendi pisliklerini örtbas etmek için ortalığı bulandırıp Türkiye’yi bataklığa sürüklemek umurlarında değil.
Daha önceki yazılarımda, Türkiye için yeni bir parti ve Kurdistan için de yeni bir parti oluşturulması, kan dökülmeden Türkiye’yi tahrip etmeden çözüm projesi vizyonu geliştirilmesini gündeme getirdim. Bazı dostlar duygusal yaklaştılar. Faşist zihniyet ulumaya başladı. Bazı Kürd siyasiler bana karşı ucuz kahramanlık söylemleriyle saldırdılar.
Tekrarla söylüyorum. Yarına hazır olun. Ulus Devlet temelinde Bağımsız Birleşik Kurdistan Devleti resmileşecek. İnsan kanı akıtmadan yapın. Her bijî.

Saygılarımla, Hüseyin Baybaşin