kurmê darê ne ji darê be dar kurmî (an jî xera) nabe

0
1497

‘‘kurmê darê ne ji darê be dar kurmî (an jî xera) nabe’’ atasözü Kürt atalarımızın bir söylemidir. Atalarımızın bu söylemi bizler içindir. Demektir ki; bizden olup, içimizde olan kurtçuklara önemle dikkat etmeliyiz. Bu yönüyle bizi uyarmışlar. ‘‘Ağacın kurdu ağaçtandır’’ anlamına gelen bu atasözümüz bizlerce de biliniyor. Bedenimizde oluşan hastalıkları kanser gibi virüsler olarak kabul etmeliyiz. Ya tedavi etmeli ya da kökünden söküp atmalıyız. Bunu da tıbbi cerrahi ustalıklarla yapmak zorundayız. Yüz yıldır halkımızı sömüren işgalciler, içimizden yani bizden olan hainler sayesinde başarılı olmuşlardır. Bu gerçekleri kabul etmek zorundayız.

Bedirhanîlere, Şêx Sêid olaylarına, Dersim olaylarını incelediğinizde böylesi kahrolasıca örnekleri görebilirsiniz. Bugün ulusumuzun kurtuluş mücadelesi hedefe her zamankinden çok daha fazla yakındır. Bu nedenle içimizdeki bu zararlı unsurları, yani bizim ulusal kurtuluş mücadelemizin içinde gibi görünüp esasen ulusal kurtuluş mücadelemize engel olan bu kanserleri biz tedavi edebilmeliyiz. Edemezsek eğer, bunları tecrit edebilmeliyiz. Bu önemlidir. Ancak bunları yaparken sırtımızı esas mücadelemizin hedefine ulaşmasına dönmemeliyiz. Bu çok önemli bir konudur.

Ben bu ifadeyle bazı ucuz kişiliklerin ucuz hesaplar peşinde koştuklarını ve kahpeleştiklerini kastetmiyorum. Onlar da önemlidir ama ulusal kurtuluş mücadelesinde etkinlikleri olamayacaktır. Ulusal kurtuluş mücadelesi içerisinde yer aldıklarını göstermeye çalışarak esasen işgal güçlerine hizmet eden unsurları kastediyorum. Kurtuluş mücadelesinin içinde gibi görünüp esasen mücadeleye engel olan bu kanser unsurlarının ya etkisizleştirilmeleri ya da dışlamaları gerekir. Bizim ricamız bu hususa dikkat edilmesidir.

Eğer biz bağımsız devlet yapısını oluşturamazsak, biz yok olacağız. Bağımsız devlet yapısının hedefine varabilmemiz için de gereğini yapmamız gerekiyor.

Niye biz kendi devletimizi kuramıyoruz? Bunun için bize ne lazım? Bunları doğru değerlendirip doğru adım atmalıyız. Kurdistan Birleşik Devletleri hükümet kuruluşunun ilanı bu nedenledir. Bunun incelenmesi durumunda bizim uzmanlarca belirlemiş olduğumuz yol bellidir. Bütün Kurd ve Kurdistanî kardeşlerimizin bu hususa dikkat etmelerini rica ediyor ve bu çalışmaları gözden geçirmeye davet ediyoruz.