KUZEY KURDİSTAN İÇİN SEÇİMLERDE FEDERASYON KONUSU GÜNDEME GETİRİLMELİDİR

0
1061

 

Depremden sonra gördük ki, bizim bağımsız devlet yapılanması çalışmamız inancımızın sürmesi ile beraber bu seçimde bizim insanlarımızın yaralarını sarılabilmesi ve böylesi yaraların tekrar yaşamaması için de bizim insanlarımıza karar alma merci de yer almanın aciliyeti olduğunu gösterdi.

Bağımsızlık çalışmamız bütün Kurdistan’ı kapsıyor. Onu kesinlikle tartışma konusu yapmayacağız. Fakat yeni söylemimiz Kuzey Kurdistan’da ki seçim ile ilgilidir. Halkımızın beklentilerinin referandum çerçevesi içerisinde Belçika’da ki örnek gibi sağlıklı korunabileceğini ve bu seçimde bizim aktif olarak yer almamız gerektiği hususuyla ilgilidir.

Bunu kararlaştırırken Diyarbakır’da ki arkadaşlarla ve diğer ülkedeki bazı arkadaşlarla; ‘‘böylesi bir seçimde böyle bir yaklaşıma girmeyi düşünmez misiniz?’’ sorusunu mantıklı gördük.

Bu düşüncemiz halkımızın çoğunluğu tarafından paylaşılırsa, biz o zaman seçim platformu oluşturup bunun üzerine çalışırız. Bununla birlikte Türkiye’de var olan siyasi çevrelerde birçok dayanışma, destek ve bireysel istek var. Bu çerçevede teklifler geldi. Bunların hepsini bir araya topladığımızda halkımızın beklentilerine yanıt olabilecekse federasyon yapısı konusunu gündeme getirmeliyiz.

Federasyon yapısı Kurd halkında mutabakat konusu olabilecekse bizde bu konuyu ittifak masalarına iletmeliyiz. Madem Kurd halkından destek istiyorsunuz, madem isteklerimizin ne olduğunu soruyorsunuz, biz de bu isteklerimizi dile getiririz.

Bize tekliflerle gelenlerin, düşünüp bize federasyon yapısının cevabını verecekleri zaman ya da federasyonun sınırını konuşmak isteyecekleri zaman, biz o zaman daha farklı çalışmaları kapsayacak şekilde çalışmalarda bulunuruz. Nasıl Belçika’da bir federasyon varsa, iki dilli ve iki parlamentolu merkezi yapı söz konusu ise, Kıbrıs için Türkiye’nin istediği ne ise Kurd halkın da seçimlere yönelik istekleri aynıdır. İki tarafında yönetimde eşit söz sahibi olacağı bir yapının olması lazım.

Kurdistan’ın zaten kendi sınırlarını biliyoruz. Tartışma ve pazarlık konusu bile olmasına izin vermeyiz. Yalnız eşit bir şekilde hak ve hukukunun korunması ile ilgili yasa varsa bunların hepsinin Kurd kimliğiyle de geçerli olması lazım. Yani Kurd kimliği, Kurd dili, Kurd tarihi ve Kurdistan şehirleri de yine Kurd temsilcilerinin içinde olduğu bir merciinin kararı konusu olması lazım. Parlamentonun da dâhil, resmi dil olarak kabul edilmesi lazım.

Bunlara yanaşırlar mı? Kamuoyuna yansıyacak şekilde bize gelen teklifi ve bizimde verdiğimiz cevabı dile getirmeliyiz.