NE MUTLU KURDİSTAN’LIYIM DİYENLERE

0
1374

31 Mart 2019 Türkiye’nin belediye seçimlerinde, Kurd Halkı,  oylarını çok bilinçli kullandıklarına tanık oluyoruz.
Türkiye’nin batısında Ak Parti’ye “kendine gel” mesajı vermiş olan Halkımız, Kurdistan bölgesinde de HDP’ye “politikalarını gözden geçir” mesajını vermiştir. Çok bilinçli tepki ile davranmış olan Halkımızı saygıyla kutluyoruz.

Kurd Halkının Hak ve Hukukunu yasal güvence altına alacağını vadederek iktidar olan Ak Parti, güçlendikten sonra Kurd Halkıyla alay etmeye başladı. Bay Erdoğan, Demirel ağzıyla “Türkiye’de Kurd sorunu yoktur” şeklinde söylemlerle, Kurd Halkının mağduriyetini yok saydı.
PKK ile barış görüşmelerini yöneten bizzat Bay Erdoğan’ın kendisiydi. PKK’den umduğunu bulamayınca, kendisine muhalefet Kurd şahsiyetleri, teröristlerle işbirliği yapmakla suçlamaya başladı.

Aslında, bu kirli zihniyet Bay Erdoğan ile başlamadı. 1923 yılından bugüne, Türkiye’yi yönetenler (saygıdeğer insan olan Turgut Özal beyefendi hariç) hepsi kirli ve barbarca davranma zihniyetiyle Kurd Halkını susturup sömürmeyi amaç edinmişlerdir.
Halkımızın bu seçimde davranışlarıyla Kurd siyasi hareketlerden çok daha fazla ileri görüşlü olduklarını kanıtlamış oldular.

Halkımızın, Bağımsız Kurdistan Birleşik Devletleri çatısı altında yaşamaya hazır olduklarını görüyoruz. Her bijî Kurd u Kurdistan. Hepimiz Kurd Halkının gücünü, Kurd u Kurdistan için hizmet etmeye dönüştürmek amacıyla seferber olmalıyız.

Daha önceki yazılarımda, HDP ve misyonunun, Kurd Halkının beklentilerini doğru okumalarını rica etmiştim. Bu seçim hakkında da Kurd Halkının kırgınlık ve kızgınlıklarını gidermek için çalışmalar yapmalarını önermiştim. HDP yönetiminde görev almış olan bazı şahsiyetler, Kurd Halkının sorun ve beklentilerini anlamaktan uzaktırlar.

Bazı(!) belediye başkan adayları da, aday oldukları yöreyi ve insanlarını tanımıyorlar. Bazı yönetici ve adaylar da hizmet için yönetmeyi, hükümet için yönetmekle karıştırıyorlar. Seksen milletvekiline sahip iken, ellerindeki o gücü Kurd Halkının çıkarları için verimlice kullanabilirlerdi. Bay Erdoğan’ın Başkan olup olmaması veya kimin lider olması Kurd Halkı için önemsizdir. Mustafa Kemal, İnönü, Bayar, Gürsel, Demirel, Çiller, Erdoğan hepsi aynıdır. Ak it veya kara it. Kısacası, Kurd Halkının Hak ve Hukukunun muhatabı Türkiye Devletidir. Kapısındaki köpekler değil.

Bu seçim sonucunu değerlendirerek yeni siyasi stratejiler belirlemek yararlı olur. Kurd siyasi hareketleri kendi aralarında ittifak işbirliğini oluşturabilirler. Kurd siyasi hareketleri arasında oluşacak birlik ittifakı, Halkımız arasında saygıyla ilgi görür. Önemli örnek olur.
Siyasi çevreler, farklı görüşte olabilirler. Kendi siyasi kimlik ve anlayış-görüşlerini koruyarak, Kurd u Kurdistan davasına hizmet çerçevesinde ittifak ilişkileri oluşturmak yararlı olur. Kurdistan Birleşik Devletleri Hükümet çalışmaları, başarıya yürümektedir. Zorlukları aşmak amacıyla yoğunlukla çalışıyoruz.
Her Kurd bireyi bilmelidir ki: Bizler, kendi baba vatanımızı en iyi şekilde yönetebiliriz. Vatanımızda işgalci olan barbarları da vatan topraklarımızdan kolayca kovabiliriz. Bilinçli ve kararlı davranarak başarırız.
Silav u rêz.

01-04-2019

Saygılarımla, Hisên Baybaş