PKK YÖNETİCİSİ HELİN ÜMİTİ’İN AÇIKLAMALARI ÜZERİNE

0
398

PKK Merkez Komitesi Üyesi Helin Ümit, ‘ABD’nin Rojava’da Kürdistan Bölgesi gibi bir bölge kurmak istediğini, PKK’nin ise bu planı engellediğini’ söyledi.

https://www.kurdistan24.net/tr/story/84514-PKK-yöneticisi:-Suriye’nin-kuzeyinde-Kürdistan-Bölgesi-gibi-bir-yapının-kurulmasını-PKK-engelledi

Ben soruyorum. Bizim sevgili kardeşimiz General Mazlum bu olayı doğrular mı?

PKK’nin Kandil’de ki yöneticilerine sorarım. Siz gerçekten bu haberin doğruluğunu kabul ediyor musunuz?

Önce biz bir bunu öğrenelim. Eğer PKK’ye o zaman Amerika Birleşik Devletleri’nin Rojava’da Güney Kürdistan gibi bir oluşum organize etmek ve oluşturmak istemişse, Rojava’da ki Kurdlerin orada güvenlik içinde yaşamalarını sağlamaya çalışmak istemişse eğer bu yanlış mı?

PKK’nin bugünkü yöneticileri, sözcüsü veya neyse bunu açıklıyorsa o zaman Rojava’da ki Kurd oluşumunun gerçekleşmesini engellemek için siz nasıl engel oldunuz?

Türkiye’ye Rojava’ya siz mi davet ettiniz?

Türkiye’nin Rojava’ya İslamist terör örgütlerinin koordinesini siz mi sağladığınız?

‘ABD’nin Rojava’da Kürdistan Bölgesi gibi bir bölge kurmak istediğini, PKK’nin ise bu planı engellediğini’ söylemiş.

Siz nasıl engel oldunuz. Bunu da bir açıklayın. Biz de bilelim.

PKK’nin bazı siyasi hareketlerini gerek ülkede gerekli diaspora da biz eleştirdik. Kendilerine o davranışların olumsuzluğunu ilettik. Kendileri de birçok kez kusurlarını ve yanlışlarını kabul etmelerine rağmen düzeltmediler. O ayrı bir olay ama bu Kurd ulusu için çok ciddi bir tehdit söylemidir. Rojava’da ki oluşum kendilerine bir yoldaş buluyorlar, destekleyecek bir güç buluyorlar. O güçler Kurdistan’da işgalci olan güçlerden değil.

Siz diyorsunuz ki biz PKK olarak buna engel olduk. Biz bilmek istiyoruz buna nasıl engel oldunuz?

Türkiye’yi Rojava’ya siz mi davet ettiniz? Bu çok ciddi bir konudur. Biz bu konunun üzerinde duracağız ve bundan izahat bekliyoruz.

Rojava’da bağımsız Kurd kontrolünde biri yapının oluşmasına engel olduk, diyorsunuz. Bu engel olmayı nasıl yaptınız?

Bunu da bize bir açıklayın, bakalım. Bunun net olarak duymak istiyoruz. Bütün Kurdistanî siyasi hareketlerinden bunun üstünde durmalarını ısrarla rica ediyoruz. Sakın bunu örtbas etmeye kalkmayın. Sakın bunun es geçilmesi gerekir, demeyin.

O kadar bizim insanımız öldü. Sayısını bile bilmediğim, benim kendi kan bağım olan akrabalarım gitti. Orada can verdi. Orada ki Kurd soydaşlarımızın kendi kendilerini koruyabilecekleri bir yönetim oluşturulması için o kadar insanımız can verdi. Siz orada insanlarımızın kendi kendilerini koruyabilmek için kendi kendilerini yönetmeyi sağlamalarını engelli olduğunuz diyorsunuz. Bize izah edin, bakalım