RASTGELE SALDIRGANLIK YIKIMA HİZMETTİR

0
1171

17 Aralık 2016 askeri araca intihar saldırısı ve ondan fazla gencecik insan canından oldu. Kendisiyle birlikle kendisi gibi insan olan yaratıkları öldürmek… Buna sürüklenen insanın duygularını düşünmek gerek. Eğer bu saldırı dini inanç nedeniyle düzenlenmişse ve saldırganın cennete gitme inancıysa onu sürekleyen, dini liderlerin bu konulara yönelmeleri gerekir. Kendisini ve başkalarını islamiyet adına öldürerek cennete gitmek, Kuran’da böyle bir izah yoktur. Kuran, kişiye böyle bir saldırı hakkını vermez.

Kürdlük adına yapılmışsa bu saldırı, bu gibi saldırganlık Kürdlüğe hiçbir kazanım getirmeyecektir. Bugünkü dünya düzeni ve Kurdistan halkının içinde bulunduğu durumun oluşturduğu olanaklar Devletleşme düzeyindedir. Bu tür eylemler yararsızdır. Bu tür eylemler daha çok kendilerini kabul ettirmeyi amaçlayan terör eylemidir.

Türkiye’nin Kurdistan halkına uyguladığı, zulüm ve baskı dayatması da “insanlık suçu” kapsamına girer. Türkiye Avrupa insan hakları anlaşmalarına taraftır. Türkiye’nin aleyhine dava açılabilinir. Dil yasağı, kültürel alanda gelişmek için çalışmalara yasak, işkence, katledilmek, haksız yere hapsedilmek, ticari faaliyetlerin engellenmesi gibi hak ihlalleri için Avrupa İnsan Hakları mahkemesine, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Mahkemesine (Cenevre’de)  bireysel şikayet müracaatları yapılabilinir. Ayrıca Türkiye NATO üyesidir. Türkiye’nin Kürd vatandaşlara karşı uyguladığı dayatmalar ve hak ihlalleri için NATO kurumuna müracaat edebilirler. Her gün yüz binlerce müracaatlar olabilir.

Diğer taraftan siyasi ve diplomatik çalışmalar beklentilere yanıt olabilmelidir. Kürd siyasi kurum ve şahsiyetleri bu alternatifleri tartışıp uygulama yolunu bulmalıdırlar. Yeni Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Manuel de Oliveira Guterres Ocak 2017 tarihinden itibaren göreve başlıyor. Eski Portekiz Başbakanı olan bu zat saygıdeğer bir şahsiyettir. Sosyalist parti Başkanı olarak Başbakanlık yapmış olmasına rağmen Katolik inanç ve kültür prensiplerine bağlı hak ve hukuka sahip çıkar. Kurdistan konusu hakkında yeteri kadar bilgi sahibidir. Kurdistani siyasi çevrelere kapısı açık olur. Mam Celal tarzı diplomasi uygulamaları ihtiyaçtır.

Kayseri olayı benzeri olaylar iç savaşı tetikler. İç savaş Türkiye’ye çok zarar verir. Ancak Kurdistan özgürlük mücadelesini Bağımsızlığa taşımayı geciktirir. Kurdistan siyaseti, Türkiye’yi iç savaşa sürüklemeye hizmet etmemelidir. İç savaş işid ve benzeri sapık terör örgütlerine malzeme oluşturur. Bay Erdoğan’ın Politikası’da islamist teröre hizmet ediyor. Kurdistan Siyaseti NATO üyesi Devlet yapılanmasına odaklanmalıdır.Yeni ABD yönetimi de bu karara yönlendirilmelidir. Bay Trump Kurdistan’ın doğal zenginlik kaynaklarının kapasitesinin ve değerinin bilincindedir. Kurdistan diplomasisi bu temelde pazarlıkla anlaşma sağlamayı başarmalıdır. Bunun için de Kurdistan adına temsilci heyet oluşturulmalıdır. Bu beklenti acildir. Her Kurdistan’lı birey bu çalışmalara odaklanmalıdır.

Mevcut siyasi kurum ve şahsiyetler adım atmıyorlarsa yeni siyasi yapılanmalar oluşturalım. Hukuk alanında hak aramayı geliştirelim. Diplomatik çalışmalarla Kurdistan Birleşik Devleti’nin resmileşmesinin sağlanmasını hızlandıralım. Bu iki husus için alternatif yoktur. Kurdistan siyasi çevreleri müşterek hareket etmek için kurumlaşırlarsa gerisi kendiliğinden gelir. Türkiye’yi düşünenlerde, Bağımsız Kurdistan projesine hizmetle ve gerçekleştirmekle Türkiye’yi kalıcı ve Demokratik Devlet yapısına kavuşturabilirler.

Kürd veya Türk, Polis – Asker veya Kürdlüğün özgürlük savaşçıları hepsi benim için bizim insanımızdır. Ölenlerin hepsi halkın orta sınıf altındaki ailelerin çocuklarıdır. Kürd savaşçılar arasında zengin ve elit sınıf aydın çevrelerin çocuklarının sayıları oldukça yüksektir. Asker ve Polis kurumlarının mensupları arasında ise orta sınıf üstü çevrelerin çocukları yoktur. Askerlerin çoğunluğu fakir Kürd ailelerinin çocuklarıdır. Yeni Polis kadroları ise Türk islam sentezi ideolojisine bağlılığa yönlendiriliyor. Bu tutum bile halkı karşı karşıya getirir. Dolayısıyla Türkiye’yi düşünenler olayların iç yüzünü doğru okumalıdırlar ve halkın beklentilerine yanıt olacak projeler geliştirmelidirler. Bay Erdoğan veya Ak Parti karşıtlığı siyaseti ters teper. Demokratik normlara bağlı, temel insani haklara yasal çerçevede sahip çıkan, NATO üyesi, Avrupa Birliği’ne üye Türkiye Devleti, NATO üyesi Bağımsız Birleşik Kurdistan Devletiyle komşuluğu kabullenmekle ancak kalıcı olabilir. Bunun alternatifi yıkımdır. Kimse kendisini kandırmasın. Hepimiz bu inançla her biji diyelim.

Saygılarımla,
Hüseyin Baybaşin

TEILEN
Önceki İçerikCowardly attack in Germany
Sonraki İçerikNOEL VE YENİ YIL