Selahattin’in bu kararı ve attığı adım bize göre doğruları görmek istemeyen herkesi de uyandırmak için gerekliydi ve takdir edilmelidir.

0
447

Bize göre her insanımızın düşüncelerini, görüşlerini, taleplerini ve önerilerini yüksek sesle duyurmaları yararlıdır ve gereklidir. Herkes düşüncelerini ve görüşlerini yüksek sesle izah etmelidir ki, bu anlatımlardan yararlanılabilsin.

Elbette ki, hakaret veya aşağılama görüş değildir. Şahsi olarak olmamasını biz de isteriz. Bizim anlatımlarımız hakaret veya aşağılama içermez. Bize yönelik saygısızca söylemleri olanlara gerektiği gibi cevap verme hakkımız var.

Selahattin’in bu kararı ve attığı adım bize göre doğruları görmek istemeyen herkesi de uyandırmak için gerekliydi ve takdir edilmelidir.

Bizim yazımıza cevaben bazı arkadaşlar sağ olsunlar; etik olmadığını ve aile içi bir mesele olduğunu söylüyorlar. Hepiniz sağ olun. Bilinmesi gerekir ki, Selahattin benim kardeşimdir. Kendisi de, eşi de bana yakın insanlardır. Ben onları çok iyi tanıyorum. Kendisini eleştirmedim, bile. Kendisinin verdiği kararı takdir ettim ve kendisine %100 katıldığımı söyledim.

Diğer taraftan HDP organizasyon olarak bir aile değildir. Bir halkın sözcüsü iddiası ile mücadele ediyor. Diğer bir gerçek ise HDP’de var olan gücün, olanakların hepsi Kurd halkının kanıyla yoğrularak hazırlanmıştır. Babam ve dedelerimin hepsi Kurdistan merkezinde yatan insanlardır. Benim eleştiri hakkımda var. Bunu anlayışla karşılamanız gerekiyor.

HDP, benim dışımda bir hareket veya bir aile olarak düşünülemez. Selahattin’in verdiği karar, takdirle karşılanması gereken bir karardır. Dünya siyasetini takip edebilecek, halkın beklentilerini anlayabilecek ve yanıtlayabilecek yöneticilerin farz olduğunu söylüyoruz. Seçimden önce de bunları söylüyorduk. Selahattin kardeşimiz, konumunu kullanarak şimdi söylediklerini seçimden önce söylemeliydi. Seçimden önce kendi görüşünü halkla paylaşarak bir cumhurbaşkanı adayının olması gerektiğini vurgulayabilirdi. Hatta da yaratabilirdi. Bunları olumsuz yönüyle değerlendirmek isterseniz, bizim selam vermemizden de kırk bin tane olumsuz gerekçe oluşturabilirsiniz. Bizim Selahattin’e yönelik izahatımız onun attığı adımı takdir etmek ve HDP’de esasen sorun teşkil eden o kapasiteden uzak şahısların da görevi işi bilenlere bırakmalarının daha çok yararlı olacağını halkın beklentisinde bu olduğunu izah ettik.

Herhangi bir yanlış anlaşılma varsa bizim yazılarımızın tamamının yeniden gözden geçirilmesinde yarar var. Eleştirmek istediğim insanları siyasi hareketleri ve çalışmaları eleştiririm ama onlar benim düşmanlarım değildir. Bunu da dikkate alarak değerlendirmenizde yarar var.

 

Sahte profiller ile terbiyesizce ithamlarda bulunan çevrelere söylüyorum. Belki bilmiyorlardır. HDP’nin misyonu olan, ilk kurulan parti Halkın Emek Partisi’dir. HEP’in kuruluş döneminde olup bitenleri, emeklerimi o dönemden bugüne olanların hepsi biliyor.

Birileri dün ortaya çıkmış haliyle ahkâm kesmeye kalkarsa, bu çalışmaların nereden nereye geldiğini anlamaya çalışmazlarsa, doğruları gördükleri zaman tıkanır ve böylece terbiyesizleşirler. Kimliklerini gizlemekle de ikinci kez terbiyesizlik yapmış olurlar.

Bunu bilsinler ki, bu halk kimsenin babasının kölesi değil. Bu halk kendi kimliğini, kültürünü ve dilini siyasi laçkalıklara rağmen korumasını bilmiştir. Biz de onlardanız.

Anlamak istemeyen geri zekâlılara anlamaları için tekrar söylüyorum. İsteyenlerle siyasi tartışmaya açığım ve tartışabiliriz. Sahte profillerin arkasına sığınıp, terbiyesizlik yapmak onların seviyelerini gösterir. Yüzlerine tükürmeye bile gerek görmüyorum.