SÜBYANCI HOLLANDALIYA ZEKERİYA ÖZ KORUMASI

0
3246

Adı çocuk istismarı skandalında geçen Hollanda Adalet Bakanlığı Müsteşarı Joris Demmink hakkında, Türkiye’de de dava açıldı. Demmink ile ilgili yapılan başvurularda hep gizli bir el devreye girdi. İddiaya göre bu gizli el, o dönem İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili olan ve şu anda Almanya’da firari olan Zekeriya Öz.

HABER MERKEZİ

Adı, 1998 yılından beri Hollanda’da cezaevinde olan Hüseyin Baybaşin’in düzmece olduğu iddia edilen kanıtlarla tutuklanmasını sağlayan kişi olarak geçen Hollanda Adalet Bakanlığı Müsteşarı Joris Demmink hakkında, yıllardır devam eden pedofil suçlaması var.

Demmink’in adı, 1998 yılında Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bir geneleve yapılan baskında, ülkede birçok ünlü isme ‘hizmet veren’ bir çocukların cinsel istismarı şebekesini ortaya çıkaran soruşturmada geçti. Şebekenin müşterileri arasında savcılar, üniversite profesörleri ve siyasetçiler olduğu anlaşıldı. Bu siyasetçilerden birisi de, Hollanda Adalet Bakanlığı’nda dış ilişkilerden sorumlu müsteşarlık görevini yürüten Joris Demmink’ti. Ancak Demminlk’in adının karıştığı soruşturma örtbas edildi.

FETÖ’NÜN GİZLİ ELİ DEMMİNK’İ KORUYOR

Demmink hakkında sonraki yıllarda Hollanda’da soruşturma şikayet başvuruları nedeniyle yeniden açıldı. Mustafa Y. ve Osman B. adlı iki Türk, 12 ve 14 yaşlarındayken Türk polisi tarafından götürüldükleri otel odasında Demmink’in tecavüzüne uğradıkları iddiasıyla Eylül 2008 ve Mayıs 2010’da Rotterdam savcılığına suç duyurusunda bulundu. 2012 yılında da da Lahey Savcılığı’na şikayette bulundu. Ayrıca Mehmet Korkmaz adlı polis, Demmink’e Sulukule’den buldukları çocukları götürdüklerini itiraf etti. Demmink, 2012 yılında başlayan soruşturma sırasında 1987 yılından beri Türkiye’ye hiç gitmediğini iddia etmişti. Ancak Demmink’in 1995-2002 arasında 13 kez Türkiye’ye geldiği saptandı. Demmink’in 2001 yılında Bodrum Gümbet’teki bir otelde küçük çocuklarla birlikte olduktan sonra Jandarma tarafından gözaltına alındığı da iddia edildi. Türkiye’deki iki kurbanın yanısıra Demmink’in kendilerini istismar ettiğini söyleyen 4 Hollandalı kurban da ortaya çıktı.

Demmink hakkında, Türkiye’de de dava açıldı. Ancak son olarak 22 Nisan 2013 yılında zamanaşımı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Demmink ile ilgili yapılan başvurularda hep gizli bir el devreye girdi. İddiaya göre bu gizli el, o dönem İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili olan ve şu anda Almanya’da firari olan Zekeriya Öz.

LAHEY TÜRKİYE’DEN YANIT BEKLİYOR

Lahey Mahkemesi’nin Türkiye’ye adli yardım talebi, bu karar dayanak gösterilerek reddedildi. Adalet Bakanlığı 8 Ağustos 2014’te verdiği cevapta, Türkiye’de Demmink hakkında yapılan başvuruyla ilgili olarak verilen zamanaşımından kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı gerekçe gösterdi. Lahey Mahkemesi Hollanda hukukuna göre bu tür suçlarda zamanaşımı olmadığı gerekçesiyle 17 Ekim 2014’te ve 12 Mayıs 2015’te Türkiye’den adli yardım talebini yineledi. Son başvuruya henüz yanıt verilmiş değil.

https://www.aydinlik.com.tr/turkiye/2017-nisan/subyanci-hollandaliya-zekeriya-oz-korumasi