YÖNTEM DERKEN…

0
1244

Halkımızın sorunu, işgal güçlerinin ülkemizi ve halkımızı ellerinde oyuncak gibi kullanmalarından kaynaklanmaktadır. Çözüm bağımsızlığı sağlamaktır.
Taktik ve yöntemleri  kendimize öncü yapmaktan ziyade bağımsızlığı hedeflemek farzdır. Elbette ki bunun içini doldurmak zorunludur. Kürdistan ‘ın tamamından işgalcilerin hepsini kovabilmek için işgalcilerden çok daha güçlü müttefikler edinmek zorundayız. Bu seçimi yapacağımızda dünyanın yönetiminde etkin güçlerin konumunu değerlendirmek zorunda olduğumuz gibi, coğrafyamızın koşullarından ve olanaklarından çok iyi şekilde yararlanmak mecburiyettir.
Yöntem dediğimizde özetle bunu kastediyoruz: Yandaş, yoldaş, dindaş gibi geçici birlikteliklere bağlanmamalıyız, kendimizi aldatmamalıyız, halkımızı da çıkmaza sürüklememeliyiz.

Yüz yıldır yapılan çalışmalarda kullanılan yöntemlerin Kurd û Kurdîstan  davasını hedefe taşımadığı ortadır. Bize Bağımsız Kürdistan Birleşik Devletleri haktır. Bu inançla hizmet edersek hedefe en kısa sürede ulaşırız. Şimdiye kadar verilmiş olan mücadele yöntemleri içerisinde ÖNDERLİK, LİDERLİK, SEROKLUK gibi kavramlara bağımlı hale getirilmişiz. Halbuki bağımsızlığa inan her birey, bir önder, bir lider, bir serok kadar etkili olabilir. Kolektif kararlar çok daha etkili olur. Hizmet meselesi esastır. Serok olmak, lider olmak belirleyici değildir.

Kürdistan Birleşik Devletleri Hükümetinin kurucu üyeleri olarak bu prensiplere bağlıyız. Bugün bir serok varsa bu serok bütün üyelerle beraber daha iyi bir serok ve daha iyi üyeler bulmakla yükümlüdürler.

Lidere bağımlılığı da bu şekilde aşmayı hedefliyoruz. Paylaşımlarımıza zaman zaman farklı soydaşlarımızın farklı farklı yorumlarından ötürü bu paylaşımları da gerekli gördük.
Slav û rêz

Saygılarımla, Hüseyin Baybaşin